Nedelja, 03.09.2006.

10:35

Ko zvecka, ko se izvinjava

Leon Kojen ocenio kao neprimerenu i "krajnje neobičnu za pregovarača" izjavu izaslanika UN za Kosovo da "Srbi zveckaju oružjem".

Izvor: B92

Ko zvecka, ko se izvinjava IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

25 Komentari

Sortiraj po:

Ivan Z

pre 19 godina

Pa i zveckamo oruzijem. Stranka sa najvecom podrskom u Srbiji prica kako treba braniti Kosovo svim sredstvima, vlast plasi zapad dolaskom te stranke na vlast. A Ahtisari je u pravu i za to da moramo da snosimo posledice Miloseviceve nakaradne politike. Mi bi kao mala deca voleli da nije tako, pa se durimo.

maja levy

pre 19 godina

Imala sam prilike da lično upoznam i sarađujem sa Dušanom Batakovićem, on definitivno nije osoba koja bi pričala neistine i '' još definitivnije'' nije osoba koja bi pristala da se njeno ime povlači u vestima, a da to što je međunarodni posrednik izrekao nije i istina. Izjavu i nastavak posmatram, doživljavam i shvatam kao probni balon i 1 u nizu testova na putu do odluke o konačnom statusu Kosova. Smatram da je potrebna, čak neophodna, jedinstvena reakcija, kako javnosti tako i državnih organa, čime se šalje poruka svojevrsne sadržine. Potrebno je biti skoncentrisan da u ovoj '' galami'' ne prođe nezapaženo neki potez. Ahtisari je ovom potezima hteo da ukloni pažnju sa činjenice da ON LIČNO nije ništa smisleno uradio u dosadašnjim pregovorima, a stvara se privid da se o njemu priča (sad već i previše u javnosti). Sama činjenica da se '' dijalog'' odvija praktično između portparola je dokaz da se radi o opipavanju pulsa kroz medije.

~Pozitiv~

pre 19 godina

Mislim da u globalu previše komplikujete stvari. Taktika našeg pregovaračkog tima ako se ona uopšte može tako nazvati je sledeća: Bili smo dobri i fini i sve smo slušali... i čime je to rezultiralo? Učestalim izjavama medjunarodnih zvaničnika o "neminovnom rešenju" i sl. Da bi kulminirala ovom floskulom (čitaj provokacijom)Ahtisarija o kolektivnoj krivici i političkom nasledju.
Naš tim je pomislio, kad ne "pali" finoća hajde da probamo grubu igru. Šta uostalom imaju da izgube?
Biće ovakvih provokacija još, u to ne treba sumnjati a mi ćemo ako mislimo išta da izvučemo odozdole morati kao skijaš slalom da ih zaobilazimo.
U svakom slučaju, najgore je gledati u pod.

Srdjan

pre 19 godina

Ljudi, opustite se malo.
Mislim da je ovo što se dešava najbliže činjenici da Ahtisari i MZ pokušavaju da isprovociraju Srbiju da napravi neku glupost kako bi lakše provukli nametnuto rešenje. Ovo je u stvari znak da situacija sa nezavisnim Kosovom i nije tako sigurna. Da nije tako Ahtisari ne bi sebi dozvoljavao ovakve ispade, i tako narušavao svoj ugled velikog diplomate, već bi kulirao i čekao razvoj događaja.
Očigledno je da sve vodi ka nametnutom rešenju. Međutim, ni to nametnuto rešenje neće da definiše Ahtisari, već mora da postoji rezolucija Saveta bezbednosti koja će to da potvrdi. Da li će ta rezolucija teke tako da prođe ostaje da se vidi.
Ponavljam, po ovako nervoznom ponašanju Ahtisarija, a i nekih drugih zainteresovanih, čini mi se da situacija nije tako čista.

stratus

pre 19 godina

Dobro, a sta svi vi koji smatrate da srpski tim samo oteze i bavi se glupostima predlazete? Smatrate da smo trebali da jednostavno progutamo da nam neko u oci kaze takvu glupost kao sto je da "zveckamo oruzjem" (samo naivnima jos uvek nije jasno da je to adekvatan prevod) i da mirno produzimo dalje? Sutra bi nam mirno u oci rekli da Kosovo vise nije nase. A prekosutra... Ko sebe ne postuje, nece ga ni drugi postovati! Na svu srecu ima medju nama jos onih koji postuju sebe!

Zoran

pre 19 godina

Ljudi, Ahtisaari je puki izvrsilac unapred spremljenog scenarija po kojem Kosovo ima dobiti nezavisnost do kraja godine a najkasnije iduce jeseni. Nasa vlada, kakva je da je, po ovom pitanju zaista radi sve sto je u njenoj moci da odlozi neminovno, problem je upravo u tome sto je prekasno za bilo kakvo dobro resenje za Srbiju po tom pitanju. Sa gledista zapada, sve osim brzog okoncanja ove sage u korist kosovksih Albanaca bilo bi revidiranje politike koja je vodjena prema Srbiji. Upravo takav rasplet je najmanje prihvatljiv za zapad jer bi doveo u pitanje politicki kredibilitet najmocnijih zemalja sveta, koji ce ove braniti po svaku cenu. Po cenu potpunog razbijanja Srbije. Nazalost, Ahtisaari je u jednoj stvari u pravu: Srbija tek sada placa punu cenu Miloseviceve vladavine.

Max

pre 19 godina

Stvar je prosta ko pasulj. Ahtisari provocira ove nase da se povuku iz procesa kako bi se isteralo nezavisno Kosovo, koje se svima u EU i U$A popelo na ..... (nije glava nego jedan drugi deo tela, ali da se moderator ne naljuti).
Intervencija '99 je napravila ozbiljne unutrasnje probleme u vecini zemlja "stare" EU. Spanska pokrajna Katalonija je recimo na racun Kosova vec dobila ustavne promene! Jos im samo fali nezavisna vojska i granice, pa da isteraju drzavnost! Da ne pricamo o Siciliji, Korzici, Sev. Irskoj ... Zato treba nekako naterati Srbiju da dobrovoljno potpise, ali ne silom ... to moze da potraje mnogo duze nego do kraja ove godine. Jer ako Kosovo dobije nezavisnost EU ce moci da digne ruke od njega i da ono ostane izolovano ostvro za prljave poslove (droga, oruzije, belo roblje) ... A ako vise ne moze sila, onda mora provociranje i ponizavanje. Ako ne nasednemo na te gluposti onda mozemo da nesto i isteramo po svom nahodjenju.
Mada, mozda i nije toliko lose po nas da se odreknemo i tog parceta teritorije koje nam zadaje vise problema nego bilo sta na svetu.
Meni je jako zao i spomenika i manastira i narocito tih malobrojnih Srba koji tamo zive ... ali razmislite malo, sto kaze Dinkic, da li ste spremni da odvajate od svojih usta za socijalnu pomoc za najmanje pola miliona "nezaposlenih" albanaca, dok oni svercuju drogu i oruzije sa pasosima Srbije i tako nas guraju sve dublje na crnu listu Schengena? Znate li samo koliko smo "negativnih poena" po pitanju Viza zaradili samo na tim incidentima sa tzv. "drzavljanima Srbije" ...
Nasa privreda polako ali sigurno prelazi u privatne ruke. Da li ste za to da vas sutra kosovari kao SIGURNO jeftinija radna snaga lise vasih radnih mesta?
Svaki Srbin oseca u dusi da treba da se bori za Kosovo, ali praksa govori drugacije, ako bi Kosovo ostalo u Srbiji na ovaj ili onaj nacin to bi nas mnogo kostalo! Vise nego sto mozemo da zamislimo! Ja sam naveo samo nekoliko primera ...

Iceman

pre 19 godina

Mislim da nasa vlada namerno pravi sada ovu farsu sa pregovaracem da bi skrenuli ljudima misli sa ocepljenja Kosova i da bi kasnije lakse opravdali narodu sto smo ga izgubili. Mada kad slusam izvestaje i vesti zvuci mi kao da se prica vodi u nekom vrticu gde se deca svadjaju ko je sta kome rekao i sta je mislio. Volimo mi da se bavimo glupostima samo da glavni posao ne uradimo.

Mesaroš Jožef

pre 19 godina

Ja mislim, da mi želimo da dobijemo u vremenu, time, što ćemo raznim primedbama i žalbama u pravcu Ahtisarija naterati ga da se povuče sa mesta kordinatora, ili će ga možda Anan smeniti, ako uspemo da ubedimo ceo svet da je on pristrasan. Ja mislim da nije.
osmica

Rajko

pre 19 godina

OK. Imam jedno prevodilacko razjasnjenje za Ahtisarijevu portparolku. Sabre-rattling (a ne rattling of sabre) je izraz u engeskom, koji bukvalno znaci zveckanje ili lupkanje sabljom. Upotrebljava se u politici kada neka drzava ili politicka sila nagovestava ili implicira da je za ostravenje svojih politickih ciljeva spremna da upotrebi i vojnu silu. Odgovarajuci izraz u srpskom je "zveckanje oruzjem". I tacka.

Dakle, ako je pominjao sabre i rattling u istoj recenici, Ahtisari je rekao tacno ono za sta ga nasi optuzuju - da Srbija preti silom. Znacenje se ne menja bez obzira sto engleski gagol to rattle znaci vise kao neko metalno lupkanje ili tandrkanje, nego sitno zveckanje, kao na primer sveznjem kljuceva. "To rattle" se nikako ne moze prevesti kao mahanje, razmahivanje ili bilo kakvo drugo zamlacivanje.

Mosho

pre 19 godina

Ej ljudi mahati sa sabljom je gore nego mahati sa oruzjem, jer time nas uvrstava u narod srenjeg veka- primitivce tako ja shvacam. A da smo stvarno primitivci je dokaz i ovo ponasanje prema gos, Ahtisariju. Samo se cudim kako se on upste spusta na nas nivo i ne ignorisesvu ovu lakrdiju. Covek je fin diplomata, jos uvek ne zna sa kim ima posla!?

Beogradjanin

pre 19 godina

Eh bar da stvarni zveckamo oruzjem kao sto to rade Albanci vec decenijama na Kosovu i Metohiji verovtano bi nas mnogo ozbiljnije shvatali da Kosovo i Metohiju necemo nikome dati. Uostalom Albanci ne da zveckaju oruzjem nego ga otvoreno i slobodno upotrebljavaju u svakoj prilici. Mislim sta reci o bacanju bombi na srpske kafice i raketiranju srpskih prodavnica po dpokroviteljstvom UN-a i KFOR-a...

Krsljanin

pre 19 godina

Fraza "rattling of sabres" je retoricka fraza koja se upotrebljava u svim vrstama pregovora, izmedju poslodavca i sindikata, na primer, kad jedna strana odluci da pravi galamu u stampi, umesto da pregovara za stolom sa drugom stranom. Srpsko tumacenje te fraze verovatno ce uci u istoriju ili kao vic, ili kao priznanje da, osim gnjavaze i dosadjivanja, nema bolje argumente. Da im je kojim slucajem Ahtisari rekao "popeli ste mi se na ... glavu", oni bi mu verovatno merili velicinu glave i dokazivali da je to nemoguce.

s.salivdjija

pre 19 godina

Sva ova kuknjava pregovaracke delegacije jeste strah losih studenata, nevidjeno, koji jos pre ipita tuze ispitivace za neuspeh. Zar nje ovo unapred prznavanje rezultata te njihove cirkusiade.

Mile

pre 19 godina

Mora neko da bude kriv za gubitak Kosova kao i za raspad Jugoslavije. Evo ga uvatismo ga konacno- Antisri.
Prvo je bio Vlasi pa Kucan pa Racan pa Suvar pa Dizdarevic pa Durakovic pa Gligovor pa neki u Vojvodini zaboravio sam mu ime - svaka im je izjava izazivala krizu i mitinge na kojima se bogami zveckalo oruzjem a kasnije i dobro upotrebilo na drugu generaciju mrzitelja srba: sledbenike Jnse, Tudjmana, Alije i ... . kako se opet nateruje magla ljudima u usi i mozak ne mogu da shvatim. Naravno da srbija zvecka oruzjem vec godinama a u diplomatskom recniku to nije nikakva uvreda. I da je na tome ostalo na diplomatskom nivou, ne bi bili gde smo sada.

B.Mikic

pre 19 godina

Nije mi jasno zasto mi opet ponavljamo iste greske i uvek se predstavljamo kao fine i tolerantne? Covek je uvredio citavu naciju i time se javno stavio na stranu koja je protiv nas. Takve se uvrede ne tolerisu jer time se svakako ublazava njihov znacaj. Srpska delegacija je morala da prekine sve pregovore dok se taj covek ne izvine i potom ne smeni. Setimo se samo da jedan engleski fudbalski klub nije hteo protiv nas da igra cak i dva meseca posle bombardovanja pa mu je udovoljeno i utakmica je odigrana na neutralnom terenu. Nasi su politicari maksimalno neozbiljni i, cini mi se da ne pokazuju dovoljno nacionalne svesti.

Bane

pre 19 godina

Dokle li ce samo nasi politicari da kukaju na specijalne izaslanike za KiM? Pocevsi od Bernara Kusnera pa naovamo, nama nijedan nije valjao i svi su radili protiv interesa Srba.
Moramo da shvatimo da je sve sto nam se desava posledica nase uzasno lose slike u svetu, koja se nazalost nije nimalo popravila od 2000-te pa naovamo. Kada Ahtisari kaze da smo krivi kao narod i to niko iz Evrope ne osudi, onda moramo da se zapitamo zasto je to tako. I umesto da se suocimo sa tim i gledamo kako to da ispravimo, mi i dalje kukamo i za sve trazimo opravdanje u tome sto je svaki izaslanik do sada radio na stetu Srba i Srbije. I sve se to servira ovde domacoj javnosti, dok se evo vec 7 godina u praksi "repom" nije mrdnulo da se nesto promeni i popravi.
Koji su zapravo ciljevi Srbije i njenog pregovarackom tima kada je Kosovo u pitanju? Zasto mi i dalje insistiramo da Kosovo ostane u sastavu Srbije? Jel to zato sto cemo svi mi da idemo na Kosovo, da tamo letujemo, da obilazimo manastire, hocemo li da investiramo tamo u privredu, da se druzimo i sprijateljujemo sa Albancima, da obnavljamo poruseno? Hocemo li tamo ponovo da se naseljavamo? Naravno da nista od toga necemo. Kosovo je odavno izgubljeno, ako moze nekako da se podeli - odlicno, ako ne moze, treba mu dati nezavisnost i prodati po sto vecoj ceni.
Jos veci problem kojim se niko u drzavi ne bavi je jug Srbije, koji je privredno mrtav. Nema investicija, nikada ih nece ni biti. Nekretninama padaju cene, ljudi nemaju interesa da ostaju na jugu jer ih je drzava potpuno zaboravila. Kada se na to doda bela kuga, svima je jasno da cemo se za 10-ak godina naci u istoj situaciji kao i sa Kosovom, i nece biti nacina da teritorije juzno od Nisa ostanu u sastavu Srbije.

DL

pre 19 godina

Ovaj i ovakav prevod je u rangu Draskovicevog prevoda "baba i zaba" u "frogs and grandmothers". A taman i da se bukvalno prevede, mahati sabljom nekako ne moze da se protumaci kao nesto miroljubivo. Osim ako u Finskoj ne masu sablajama u znak ljubavi. Sve u svemu veoma glupo obrazlozenje. Ali, posto dolazi od korumpiranih birokrata sa Zapada, prihvata se. Car ima lepo novo odelo!

sacha

pre 19 godina

Ima onih koji kritikuju gospodina Ahtisarija a ima onih koji kritikuju Srpski pregovoracki tim koji se hvata za "slamku". Medjutim nema sumlje da gospodin Ahtisari pokusava na sve nacine da isprovocira srpski pregovoracki tim ne bi li ih naveo na neki radikalniji potez koji bi onda bio prikazan negativno i olaksao proglasenje nezavisnosti Kosova. Njegove izjave koje se prikazuju kao prevodilacki lapsusi su dobro isplanirani, na koje ako se ne reaguje, gleda kao na cinjenice koje olaksavaju donosenje buduce odluke. UN dobro zna da svaka odluka osim nezavisnosti ce dovesti do otvorenog sukoba izmedju KFOR-a i Kosovskih Albanaca a proglasenje nezavisnosti, sto dosadasnje iskustvo govori, bi eventualno ustalasalo politicku situaciju u Srbiji a mozda ni to. Jednostavno receno NATO je tikve sadio sa UCK-a i sad te tikve umesto da se razbiju NATO-u o glavu gospodin Ahtisari ih pokusava da razbije srbima.

srximus

pre 19 godina

Iako je cijela farsa oko Atisarijevih izjava potpuno promasena politicka tema za Srbe ova posljednja izjava "zveckanja oruzjem" znaci bas da neka zemlja prijeti tako sto "nategne misice". Jasno je da je Atisari izabrao nesretnu formulaciju namjerno ili slucajno...ko zna? Ne znam odakle mu ideja da Srbi koji su podredjeni u pregovorima o Kosovu mogu nekome da prijete. Ne mislim vojno vec politicki...jelte naljuto se Kostunica na Atisarijevu izjavu pa Atisari tu ljutnju smatra nekom prijetnjom i zveckanjem oruzija...smijesno. Smijesno sa obje strane.

Vanstranacki analiticar

pre 19 godina

Ahtisari se pokazao kao los, dirigovani,navijacki posrednik i treba da bude smenjen. Zveckanje mu je u usima, to je ocigledno: Albanci zveckaju novcem i lobiraju po svetu jer ga imaju, a programiranom posredniku se to cini kao zveket Srba oruzjem koga nemaju. Njega treba ignorisati i nastaviti farsu pregovaranja do odlucivanja u Savetu bezbednosti kada ce SAD predloziti kompromis pred izvesnim vetom Rusije, Kine i mozda Francuske.

Vanstranacki analiticar

pre 19 godina

Ahtisari se pokazao kao los, dirigovani,navijacki posrednik i treba da bude smenjen. Zveckanje mu je u usima, to je ocigledno: Albanci zveckaju novcem i lobiraju po svetu jer ga imaju, a programiranom posredniku se to cini kao zveket Srba oruzjem koga nemaju. Njega treba ignorisati i nastaviti farsu pregovaranja do odlucivanja u Savetu bezbednosti kada ce SAD predloziti kompromis pred izvesnim vetom Rusije, Kine i mozda Francuske.

srximus

pre 19 godina

Iako je cijela farsa oko Atisarijevih izjava potpuno promasena politicka tema za Srbe ova posljednja izjava "zveckanja oruzjem" znaci bas da neka zemlja prijeti tako sto "nategne misice". Jasno je da je Atisari izabrao nesretnu formulaciju namjerno ili slucajno...ko zna? Ne znam odakle mu ideja da Srbi koji su podredjeni u pregovorima o Kosovu mogu nekome da prijete. Ne mislim vojno vec politicki...jelte naljuto se Kostunica na Atisarijevu izjavu pa Atisari tu ljutnju smatra nekom prijetnjom i zveckanjem oruzija...smijesno. Smijesno sa obje strane.

sacha

pre 19 godina

Ima onih koji kritikuju gospodina Ahtisarija a ima onih koji kritikuju Srpski pregovoracki tim koji se hvata za "slamku". Medjutim nema sumlje da gospodin Ahtisari pokusava na sve nacine da isprovocira srpski pregovoracki tim ne bi li ih naveo na neki radikalniji potez koji bi onda bio prikazan negativno i olaksao proglasenje nezavisnosti Kosova. Njegove izjave koje se prikazuju kao prevodilacki lapsusi su dobro isplanirani, na koje ako se ne reaguje, gleda kao na cinjenice koje olaksavaju donosenje buduce odluke. UN dobro zna da svaka odluka osim nezavisnosti ce dovesti do otvorenog sukoba izmedju KFOR-a i Kosovskih Albanaca a proglasenje nezavisnosti, sto dosadasnje iskustvo govori, bi eventualno ustalasalo politicku situaciju u Srbiji a mozda ni to. Jednostavno receno NATO je tikve sadio sa UCK-a i sad te tikve umesto da se razbiju NATO-u o glavu gospodin Ahtisari ih pokusava da razbije srbima.

DL

pre 19 godina

Ovaj i ovakav prevod je u rangu Draskovicevog prevoda "baba i zaba" u "frogs and grandmothers". A taman i da se bukvalno prevede, mahati sabljom nekako ne moze da se protumaci kao nesto miroljubivo. Osim ako u Finskoj ne masu sablajama u znak ljubavi. Sve u svemu veoma glupo obrazlozenje. Ali, posto dolazi od korumpiranih birokrata sa Zapada, prihvata se. Car ima lepo novo odelo!

s.salivdjija

pre 19 godina

Sva ova kuknjava pregovaracke delegacije jeste strah losih studenata, nevidjeno, koji jos pre ipita tuze ispitivace za neuspeh. Zar nje ovo unapred prznavanje rezultata te njihove cirkusiade.

Mile

pre 19 godina

Mora neko da bude kriv za gubitak Kosova kao i za raspad Jugoslavije. Evo ga uvatismo ga konacno- Antisri.
Prvo je bio Vlasi pa Kucan pa Racan pa Suvar pa Dizdarevic pa Durakovic pa Gligovor pa neki u Vojvodini zaboravio sam mu ime - svaka im je izjava izazivala krizu i mitinge na kojima se bogami zveckalo oruzjem a kasnije i dobro upotrebilo na drugu generaciju mrzitelja srba: sledbenike Jnse, Tudjmana, Alije i ... . kako se opet nateruje magla ljudima u usi i mozak ne mogu da shvatim. Naravno da srbija zvecka oruzjem vec godinama a u diplomatskom recniku to nije nikakva uvreda. I da je na tome ostalo na diplomatskom nivou, ne bi bili gde smo sada.

Bane

pre 19 godina

Dokle li ce samo nasi politicari da kukaju na specijalne izaslanike za KiM? Pocevsi od Bernara Kusnera pa naovamo, nama nijedan nije valjao i svi su radili protiv interesa Srba.
Moramo da shvatimo da je sve sto nam se desava posledica nase uzasno lose slike u svetu, koja se nazalost nije nimalo popravila od 2000-te pa naovamo. Kada Ahtisari kaze da smo krivi kao narod i to niko iz Evrope ne osudi, onda moramo da se zapitamo zasto je to tako. I umesto da se suocimo sa tim i gledamo kako to da ispravimo, mi i dalje kukamo i za sve trazimo opravdanje u tome sto je svaki izaslanik do sada radio na stetu Srba i Srbije. I sve se to servira ovde domacoj javnosti, dok se evo vec 7 godina u praksi "repom" nije mrdnulo da se nesto promeni i popravi.
Koji su zapravo ciljevi Srbije i njenog pregovarackom tima kada je Kosovo u pitanju? Zasto mi i dalje insistiramo da Kosovo ostane u sastavu Srbije? Jel to zato sto cemo svi mi da idemo na Kosovo, da tamo letujemo, da obilazimo manastire, hocemo li da investiramo tamo u privredu, da se druzimo i sprijateljujemo sa Albancima, da obnavljamo poruseno? Hocemo li tamo ponovo da se naseljavamo? Naravno da nista od toga necemo. Kosovo je odavno izgubljeno, ako moze nekako da se podeli - odlicno, ako ne moze, treba mu dati nezavisnost i prodati po sto vecoj ceni.
Jos veci problem kojim se niko u drzavi ne bavi je jug Srbije, koji je privredno mrtav. Nema investicija, nikada ih nece ni biti. Nekretninama padaju cene, ljudi nemaju interesa da ostaju na jugu jer ih je drzava potpuno zaboravila. Kada se na to doda bela kuga, svima je jasno da cemo se za 10-ak godina naci u istoj situaciji kao i sa Kosovom, i nece biti nacina da teritorije juzno od Nisa ostanu u sastavu Srbije.

B.Mikic

pre 19 godina

Nije mi jasno zasto mi opet ponavljamo iste greske i uvek se predstavljamo kao fine i tolerantne? Covek je uvredio citavu naciju i time se javno stavio na stranu koja je protiv nas. Takve se uvrede ne tolerisu jer time se svakako ublazava njihov znacaj. Srpska delegacija je morala da prekine sve pregovore dok se taj covek ne izvine i potom ne smeni. Setimo se samo da jedan engleski fudbalski klub nije hteo protiv nas da igra cak i dva meseca posle bombardovanja pa mu je udovoljeno i utakmica je odigrana na neutralnom terenu. Nasi su politicari maksimalno neozbiljni i, cini mi se da ne pokazuju dovoljno nacionalne svesti.

Beogradjanin

pre 19 godina

Eh bar da stvarni zveckamo oruzjem kao sto to rade Albanci vec decenijama na Kosovu i Metohiji verovtano bi nas mnogo ozbiljnije shvatali da Kosovo i Metohiju necemo nikome dati. Uostalom Albanci ne da zveckaju oruzjem nego ga otvoreno i slobodno upotrebljavaju u svakoj prilici. Mislim sta reci o bacanju bombi na srpske kafice i raketiranju srpskih prodavnica po dpokroviteljstvom UN-a i KFOR-a...

Krsljanin

pre 19 godina

Fraza "rattling of sabres" je retoricka fraza koja se upotrebljava u svim vrstama pregovora, izmedju poslodavca i sindikata, na primer, kad jedna strana odluci da pravi galamu u stampi, umesto da pregovara za stolom sa drugom stranom. Srpsko tumacenje te fraze verovatno ce uci u istoriju ili kao vic, ili kao priznanje da, osim gnjavaze i dosadjivanja, nema bolje argumente. Da im je kojim slucajem Ahtisari rekao "popeli ste mi se na ... glavu", oni bi mu verovatno merili velicinu glave i dokazivali da je to nemoguce.

Rajko

pre 19 godina

OK. Imam jedno prevodilacko razjasnjenje za Ahtisarijevu portparolku. Sabre-rattling (a ne rattling of sabre) je izraz u engeskom, koji bukvalno znaci zveckanje ili lupkanje sabljom. Upotrebljava se u politici kada neka drzava ili politicka sila nagovestava ili implicira da je za ostravenje svojih politickih ciljeva spremna da upotrebi i vojnu silu. Odgovarajuci izraz u srpskom je "zveckanje oruzjem". I tacka.

Dakle, ako je pominjao sabre i rattling u istoj recenici, Ahtisari je rekao tacno ono za sta ga nasi optuzuju - da Srbija preti silom. Znacenje se ne menja bez obzira sto engleski gagol to rattle znaci vise kao neko metalno lupkanje ili tandrkanje, nego sitno zveckanje, kao na primer sveznjem kljuceva. "To rattle" se nikako ne moze prevesti kao mahanje, razmahivanje ili bilo kakvo drugo zamlacivanje.

Mosho

pre 19 godina

Ej ljudi mahati sa sabljom je gore nego mahati sa oruzjem, jer time nas uvrstava u narod srenjeg veka- primitivce tako ja shvacam. A da smo stvarno primitivci je dokaz i ovo ponasanje prema gos, Ahtisariju. Samo se cudim kako se on upste spusta na nas nivo i ne ignorisesvu ovu lakrdiju. Covek je fin diplomata, jos uvek ne zna sa kim ima posla!?

Mesaroš Jožef

pre 19 godina

Ja mislim, da mi želimo da dobijemo u vremenu, time, što ćemo raznim primedbama i žalbama u pravcu Ahtisarija naterati ga da se povuče sa mesta kordinatora, ili će ga možda Anan smeniti, ako uspemo da ubedimo ceo svet da je on pristrasan. Ja mislim da nije.
osmica

Max

pre 19 godina

Stvar je prosta ko pasulj. Ahtisari provocira ove nase da se povuku iz procesa kako bi se isteralo nezavisno Kosovo, koje se svima u EU i U$A popelo na ..... (nije glava nego jedan drugi deo tela, ali da se moderator ne naljuti).
Intervencija '99 je napravila ozbiljne unutrasnje probleme u vecini zemlja "stare" EU. Spanska pokrajna Katalonija je recimo na racun Kosova vec dobila ustavne promene! Jos im samo fali nezavisna vojska i granice, pa da isteraju drzavnost! Da ne pricamo o Siciliji, Korzici, Sev. Irskoj ... Zato treba nekako naterati Srbiju da dobrovoljno potpise, ali ne silom ... to moze da potraje mnogo duze nego do kraja ove godine. Jer ako Kosovo dobije nezavisnost EU ce moci da digne ruke od njega i da ono ostane izolovano ostvro za prljave poslove (droga, oruzije, belo roblje) ... A ako vise ne moze sila, onda mora provociranje i ponizavanje. Ako ne nasednemo na te gluposti onda mozemo da nesto i isteramo po svom nahodjenju.
Mada, mozda i nije toliko lose po nas da se odreknemo i tog parceta teritorije koje nam zadaje vise problema nego bilo sta na svetu.
Meni je jako zao i spomenika i manastira i narocito tih malobrojnih Srba koji tamo zive ... ali razmislite malo, sto kaze Dinkic, da li ste spremni da odvajate od svojih usta za socijalnu pomoc za najmanje pola miliona "nezaposlenih" albanaca, dok oni svercuju drogu i oruzije sa pasosima Srbije i tako nas guraju sve dublje na crnu listu Schengena? Znate li samo koliko smo "negativnih poena" po pitanju Viza zaradili samo na tim incidentima sa tzv. "drzavljanima Srbije" ...
Nasa privreda polako ali sigurno prelazi u privatne ruke. Da li ste za to da vas sutra kosovari kao SIGURNO jeftinija radna snaga lise vasih radnih mesta?
Svaki Srbin oseca u dusi da treba da se bori za Kosovo, ali praksa govori drugacije, ako bi Kosovo ostalo u Srbiji na ovaj ili onaj nacin to bi nas mnogo kostalo! Vise nego sto mozemo da zamislimo! Ja sam naveo samo nekoliko primera ...

Zoran

pre 19 godina

Ljudi, Ahtisaari je puki izvrsilac unapred spremljenog scenarija po kojem Kosovo ima dobiti nezavisnost do kraja godine a najkasnije iduce jeseni. Nasa vlada, kakva je da je, po ovom pitanju zaista radi sve sto je u njenoj moci da odlozi neminovno, problem je upravo u tome sto je prekasno za bilo kakvo dobro resenje za Srbiju po tom pitanju. Sa gledista zapada, sve osim brzog okoncanja ove sage u korist kosovksih Albanaca bilo bi revidiranje politike koja je vodjena prema Srbiji. Upravo takav rasplet je najmanje prihvatljiv za zapad jer bi doveo u pitanje politicki kredibilitet najmocnijih zemalja sveta, koji ce ove braniti po svaku cenu. Po cenu potpunog razbijanja Srbije. Nazalost, Ahtisaari je u jednoj stvari u pravu: Srbija tek sada placa punu cenu Miloseviceve vladavine.

Iceman

pre 19 godina

Mislim da nasa vlada namerno pravi sada ovu farsu sa pregovaracem da bi skrenuli ljudima misli sa ocepljenja Kosova i da bi kasnije lakse opravdali narodu sto smo ga izgubili. Mada kad slusam izvestaje i vesti zvuci mi kao da se prica vodi u nekom vrticu gde se deca svadjaju ko je sta kome rekao i sta je mislio. Volimo mi da se bavimo glupostima samo da glavni posao ne uradimo.

stratus

pre 19 godina

Dobro, a sta svi vi koji smatrate da srpski tim samo oteze i bavi se glupostima predlazete? Smatrate da smo trebali da jednostavno progutamo da nam neko u oci kaze takvu glupost kao sto je da "zveckamo oruzjem" (samo naivnima jos uvek nije jasno da je to adekvatan prevod) i da mirno produzimo dalje? Sutra bi nam mirno u oci rekli da Kosovo vise nije nase. A prekosutra... Ko sebe ne postuje, nece ga ni drugi postovati! Na svu srecu ima medju nama jos onih koji postuju sebe!

Srdjan

pre 19 godina

Ljudi, opustite se malo.
Mislim da je ovo što se dešava najbliže činjenici da Ahtisari i MZ pokušavaju da isprovociraju Srbiju da napravi neku glupost kako bi lakše provukli nametnuto rešenje. Ovo je u stvari znak da situacija sa nezavisnim Kosovom i nije tako sigurna. Da nije tako Ahtisari ne bi sebi dozvoljavao ovakve ispade, i tako narušavao svoj ugled velikog diplomate, već bi kulirao i čekao razvoj događaja.
Očigledno je da sve vodi ka nametnutom rešenju. Međutim, ni to nametnuto rešenje neće da definiše Ahtisari, već mora da postoji rezolucija Saveta bezbednosti koja će to da potvrdi. Da li će ta rezolucija teke tako da prođe ostaje da se vidi.
Ponavljam, po ovako nervoznom ponašanju Ahtisarija, a i nekih drugih zainteresovanih, čini mi se da situacija nije tako čista.

~Pozitiv~

pre 19 godina

Mislim da u globalu previše komplikujete stvari. Taktika našeg pregovaračkog tima ako se ona uopšte može tako nazvati je sledeća: Bili smo dobri i fini i sve smo slušali... i čime je to rezultiralo? Učestalim izjavama medjunarodnih zvaničnika o "neminovnom rešenju" i sl. Da bi kulminirala ovom floskulom (čitaj provokacijom)Ahtisarija o kolektivnoj krivici i političkom nasledju.
Naš tim je pomislio, kad ne "pali" finoća hajde da probamo grubu igru. Šta uostalom imaju da izgube?
Biće ovakvih provokacija još, u to ne treba sumnjati a mi ćemo ako mislimo išta da izvučemo odozdole morati kao skijaš slalom da ih zaobilazimo.
U svakom slučaju, najgore je gledati u pod.

maja levy

pre 19 godina

Imala sam prilike da lično upoznam i sarađujem sa Dušanom Batakovićem, on definitivno nije osoba koja bi pričala neistine i '' još definitivnije'' nije osoba koja bi pristala da se njeno ime povlači u vestima, a da to što je međunarodni posrednik izrekao nije i istina. Izjavu i nastavak posmatram, doživljavam i shvatam kao probni balon i 1 u nizu testova na putu do odluke o konačnom statusu Kosova. Smatram da je potrebna, čak neophodna, jedinstvena reakcija, kako javnosti tako i državnih organa, čime se šalje poruka svojevrsne sadržine. Potrebno je biti skoncentrisan da u ovoj '' galami'' ne prođe nezapaženo neki potez. Ahtisari je ovom potezima hteo da ukloni pažnju sa činjenice da ON LIČNO nije ništa smisleno uradio u dosadašnjim pregovorima, a stvara se privid da se o njemu priča (sad već i previše u javnosti). Sama činjenica da se '' dijalog'' odvija praktično između portparola je dokaz da se radi o opipavanju pulsa kroz medije.

Ivan Z

pre 19 godina

Pa i zveckamo oruzijem. Stranka sa najvecom podrskom u Srbiji prica kako treba braniti Kosovo svim sredstvima, vlast plasi zapad dolaskom te stranke na vlast. A Ahtisari je u pravu i za to da moramo da snosimo posledice Miloseviceve nakaradne politike. Mi bi kao mala deca voleli da nije tako, pa se durimo.

Ivan Z

pre 19 godina

Pa i zveckamo oruzijem. Stranka sa najvecom podrskom u Srbiji prica kako treba braniti Kosovo svim sredstvima, vlast plasi zapad dolaskom te stranke na vlast. A Ahtisari je u pravu i za to da moramo da snosimo posledice Miloseviceve nakaradne politike. Mi bi kao mala deca voleli da nije tako, pa se durimo.

Vanstranacki analiticar

pre 19 godina

Ahtisari se pokazao kao los, dirigovani,navijacki posrednik i treba da bude smenjen. Zveckanje mu je u usima, to je ocigledno: Albanci zveckaju novcem i lobiraju po svetu jer ga imaju, a programiranom posredniku se to cini kao zveket Srba oruzjem koga nemaju. Njega treba ignorisati i nastaviti farsu pregovaranja do odlucivanja u Savetu bezbednosti kada ce SAD predloziti kompromis pred izvesnim vetom Rusije, Kine i mozda Francuske.

srximus

pre 19 godina

Iako je cijela farsa oko Atisarijevih izjava potpuno promasena politicka tema za Srbe ova posljednja izjava "zveckanja oruzjem" znaci bas da neka zemlja prijeti tako sto "nategne misice". Jasno je da je Atisari izabrao nesretnu formulaciju namjerno ili slucajno...ko zna? Ne znam odakle mu ideja da Srbi koji su podredjeni u pregovorima o Kosovu mogu nekome da prijete. Ne mislim vojno vec politicki...jelte naljuto se Kostunica na Atisarijevu izjavu pa Atisari tu ljutnju smatra nekom prijetnjom i zveckanjem oruzija...smijesno. Smijesno sa obje strane.

sacha

pre 19 godina

Ima onih koji kritikuju gospodina Ahtisarija a ima onih koji kritikuju Srpski pregovoracki tim koji se hvata za "slamku". Medjutim nema sumlje da gospodin Ahtisari pokusava na sve nacine da isprovocira srpski pregovoracki tim ne bi li ih naveo na neki radikalniji potez koji bi onda bio prikazan negativno i olaksao proglasenje nezavisnosti Kosova. Njegove izjave koje se prikazuju kao prevodilacki lapsusi su dobro isplanirani, na koje ako se ne reaguje, gleda kao na cinjenice koje olaksavaju donosenje buduce odluke. UN dobro zna da svaka odluka osim nezavisnosti ce dovesti do otvorenog sukoba izmedju KFOR-a i Kosovskih Albanaca a proglasenje nezavisnosti, sto dosadasnje iskustvo govori, bi eventualno ustalasalo politicku situaciju u Srbiji a mozda ni to. Jednostavno receno NATO je tikve sadio sa UCK-a i sad te tikve umesto da se razbiju NATO-u o glavu gospodin Ahtisari ih pokusava da razbije srbima.

DL

pre 19 godina

Ovaj i ovakav prevod je u rangu Draskovicevog prevoda "baba i zaba" u "frogs and grandmothers". A taman i da se bukvalno prevede, mahati sabljom nekako ne moze da se protumaci kao nesto miroljubivo. Osim ako u Finskoj ne masu sablajama u znak ljubavi. Sve u svemu veoma glupo obrazlozenje. Ali, posto dolazi od korumpiranih birokrata sa Zapada, prihvata se. Car ima lepo novo odelo!

s.salivdjija

pre 19 godina

Sva ova kuknjava pregovaracke delegacije jeste strah losih studenata, nevidjeno, koji jos pre ipita tuze ispitivace za neuspeh. Zar nje ovo unapred prznavanje rezultata te njihove cirkusiade.

Mile

pre 19 godina

Mora neko da bude kriv za gubitak Kosova kao i za raspad Jugoslavije. Evo ga uvatismo ga konacno- Antisri.
Prvo je bio Vlasi pa Kucan pa Racan pa Suvar pa Dizdarevic pa Durakovic pa Gligovor pa neki u Vojvodini zaboravio sam mu ime - svaka im je izjava izazivala krizu i mitinge na kojima se bogami zveckalo oruzjem a kasnije i dobro upotrebilo na drugu generaciju mrzitelja srba: sledbenike Jnse, Tudjmana, Alije i ... . kako se opet nateruje magla ljudima u usi i mozak ne mogu da shvatim. Naravno da srbija zvecka oruzjem vec godinama a u diplomatskom recniku to nije nikakva uvreda. I da je na tome ostalo na diplomatskom nivou, ne bi bili gde smo sada.

Bane

pre 19 godina

Dokle li ce samo nasi politicari da kukaju na specijalne izaslanike za KiM? Pocevsi od Bernara Kusnera pa naovamo, nama nijedan nije valjao i svi su radili protiv interesa Srba.
Moramo da shvatimo da je sve sto nam se desava posledica nase uzasno lose slike u svetu, koja se nazalost nije nimalo popravila od 2000-te pa naovamo. Kada Ahtisari kaze da smo krivi kao narod i to niko iz Evrope ne osudi, onda moramo da se zapitamo zasto je to tako. I umesto da se suocimo sa tim i gledamo kako to da ispravimo, mi i dalje kukamo i za sve trazimo opravdanje u tome sto je svaki izaslanik do sada radio na stetu Srba i Srbije. I sve se to servira ovde domacoj javnosti, dok se evo vec 7 godina u praksi "repom" nije mrdnulo da se nesto promeni i popravi.
Koji su zapravo ciljevi Srbije i njenog pregovarackom tima kada je Kosovo u pitanju? Zasto mi i dalje insistiramo da Kosovo ostane u sastavu Srbije? Jel to zato sto cemo svi mi da idemo na Kosovo, da tamo letujemo, da obilazimo manastire, hocemo li da investiramo tamo u privredu, da se druzimo i sprijateljujemo sa Albancima, da obnavljamo poruseno? Hocemo li tamo ponovo da se naseljavamo? Naravno da nista od toga necemo. Kosovo je odavno izgubljeno, ako moze nekako da se podeli - odlicno, ako ne moze, treba mu dati nezavisnost i prodati po sto vecoj ceni.
Jos veci problem kojim se niko u drzavi ne bavi je jug Srbije, koji je privredno mrtav. Nema investicija, nikada ih nece ni biti. Nekretninama padaju cene, ljudi nemaju interesa da ostaju na jugu jer ih je drzava potpuno zaboravila. Kada se na to doda bela kuga, svima je jasno da cemo se za 10-ak godina naci u istoj situaciji kao i sa Kosovom, i nece biti nacina da teritorije juzno od Nisa ostanu u sastavu Srbije.

B.Mikic

pre 19 godina

Nije mi jasno zasto mi opet ponavljamo iste greske i uvek se predstavljamo kao fine i tolerantne? Covek je uvredio citavu naciju i time se javno stavio na stranu koja je protiv nas. Takve se uvrede ne tolerisu jer time se svakako ublazava njihov znacaj. Srpska delegacija je morala da prekine sve pregovore dok se taj covek ne izvine i potom ne smeni. Setimo se samo da jedan engleski fudbalski klub nije hteo protiv nas da igra cak i dva meseca posle bombardovanja pa mu je udovoljeno i utakmica je odigrana na neutralnom terenu. Nasi su politicari maksimalno neozbiljni i, cini mi se da ne pokazuju dovoljno nacionalne svesti.

Beogradjanin

pre 19 godina

Eh bar da stvarni zveckamo oruzjem kao sto to rade Albanci vec decenijama na Kosovu i Metohiji verovtano bi nas mnogo ozbiljnije shvatali da Kosovo i Metohiju necemo nikome dati. Uostalom Albanci ne da zveckaju oruzjem nego ga otvoreno i slobodno upotrebljavaju u svakoj prilici. Mislim sta reci o bacanju bombi na srpske kafice i raketiranju srpskih prodavnica po dpokroviteljstvom UN-a i KFOR-a...

Krsljanin

pre 19 godina

Fraza "rattling of sabres" je retoricka fraza koja se upotrebljava u svim vrstama pregovora, izmedju poslodavca i sindikata, na primer, kad jedna strana odluci da pravi galamu u stampi, umesto da pregovara za stolom sa drugom stranom. Srpsko tumacenje te fraze verovatno ce uci u istoriju ili kao vic, ili kao priznanje da, osim gnjavaze i dosadjivanja, nema bolje argumente. Da im je kojim slucajem Ahtisari rekao "popeli ste mi se na ... glavu", oni bi mu verovatno merili velicinu glave i dokazivali da je to nemoguce.

Rajko

pre 19 godina

OK. Imam jedno prevodilacko razjasnjenje za Ahtisarijevu portparolku. Sabre-rattling (a ne rattling of sabre) je izraz u engeskom, koji bukvalno znaci zveckanje ili lupkanje sabljom. Upotrebljava se u politici kada neka drzava ili politicka sila nagovestava ili implicira da je za ostravenje svojih politickih ciljeva spremna da upotrebi i vojnu silu. Odgovarajuci izraz u srpskom je "zveckanje oruzjem". I tacka.

Dakle, ako je pominjao sabre i rattling u istoj recenici, Ahtisari je rekao tacno ono za sta ga nasi optuzuju - da Srbija preti silom. Znacenje se ne menja bez obzira sto engleski gagol to rattle znaci vise kao neko metalno lupkanje ili tandrkanje, nego sitno zveckanje, kao na primer sveznjem kljuceva. "To rattle" se nikako ne moze prevesti kao mahanje, razmahivanje ili bilo kakvo drugo zamlacivanje.

Mosho

pre 19 godina

Ej ljudi mahati sa sabljom je gore nego mahati sa oruzjem, jer time nas uvrstava u narod srenjeg veka- primitivce tako ja shvacam. A da smo stvarno primitivci je dokaz i ovo ponasanje prema gos, Ahtisariju. Samo se cudim kako se on upste spusta na nas nivo i ne ignorisesvu ovu lakrdiju. Covek je fin diplomata, jos uvek ne zna sa kim ima posla!?

Mesaroš Jožef

pre 19 godina

Ja mislim, da mi želimo da dobijemo u vremenu, time, što ćemo raznim primedbama i žalbama u pravcu Ahtisarija naterati ga da se povuče sa mesta kordinatora, ili će ga možda Anan smeniti, ako uspemo da ubedimo ceo svet da je on pristrasan. Ja mislim da nije.
osmica

Max

pre 19 godina

Stvar je prosta ko pasulj. Ahtisari provocira ove nase da se povuku iz procesa kako bi se isteralo nezavisno Kosovo, koje se svima u EU i U$A popelo na ..... (nije glava nego jedan drugi deo tela, ali da se moderator ne naljuti).
Intervencija '99 je napravila ozbiljne unutrasnje probleme u vecini zemlja "stare" EU. Spanska pokrajna Katalonija je recimo na racun Kosova vec dobila ustavne promene! Jos im samo fali nezavisna vojska i granice, pa da isteraju drzavnost! Da ne pricamo o Siciliji, Korzici, Sev. Irskoj ... Zato treba nekako naterati Srbiju da dobrovoljno potpise, ali ne silom ... to moze da potraje mnogo duze nego do kraja ove godine. Jer ako Kosovo dobije nezavisnost EU ce moci da digne ruke od njega i da ono ostane izolovano ostvro za prljave poslove (droga, oruzije, belo roblje) ... A ako vise ne moze sila, onda mora provociranje i ponizavanje. Ako ne nasednemo na te gluposti onda mozemo da nesto i isteramo po svom nahodjenju.
Mada, mozda i nije toliko lose po nas da se odreknemo i tog parceta teritorije koje nam zadaje vise problema nego bilo sta na svetu.
Meni je jako zao i spomenika i manastira i narocito tih malobrojnih Srba koji tamo zive ... ali razmislite malo, sto kaze Dinkic, da li ste spremni da odvajate od svojih usta za socijalnu pomoc za najmanje pola miliona "nezaposlenih" albanaca, dok oni svercuju drogu i oruzije sa pasosima Srbije i tako nas guraju sve dublje na crnu listu Schengena? Znate li samo koliko smo "negativnih poena" po pitanju Viza zaradili samo na tim incidentima sa tzv. "drzavljanima Srbije" ...
Nasa privreda polako ali sigurno prelazi u privatne ruke. Da li ste za to da vas sutra kosovari kao SIGURNO jeftinija radna snaga lise vasih radnih mesta?
Svaki Srbin oseca u dusi da treba da se bori za Kosovo, ali praksa govori drugacije, ako bi Kosovo ostalo u Srbiji na ovaj ili onaj nacin to bi nas mnogo kostalo! Vise nego sto mozemo da zamislimo! Ja sam naveo samo nekoliko primera ...

Zoran

pre 19 godina

Ljudi, Ahtisaari je puki izvrsilac unapred spremljenog scenarija po kojem Kosovo ima dobiti nezavisnost do kraja godine a najkasnije iduce jeseni. Nasa vlada, kakva je da je, po ovom pitanju zaista radi sve sto je u njenoj moci da odlozi neminovno, problem je upravo u tome sto je prekasno za bilo kakvo dobro resenje za Srbiju po tom pitanju. Sa gledista zapada, sve osim brzog okoncanja ove sage u korist kosovksih Albanaca bilo bi revidiranje politike koja je vodjena prema Srbiji. Upravo takav rasplet je najmanje prihvatljiv za zapad jer bi doveo u pitanje politicki kredibilitet najmocnijih zemalja sveta, koji ce ove braniti po svaku cenu. Po cenu potpunog razbijanja Srbije. Nazalost, Ahtisaari je u jednoj stvari u pravu: Srbija tek sada placa punu cenu Miloseviceve vladavine.

Iceman

pre 19 godina

Mislim da nasa vlada namerno pravi sada ovu farsu sa pregovaracem da bi skrenuli ljudima misli sa ocepljenja Kosova i da bi kasnije lakse opravdali narodu sto smo ga izgubili. Mada kad slusam izvestaje i vesti zvuci mi kao da se prica vodi u nekom vrticu gde se deca svadjaju ko je sta kome rekao i sta je mislio. Volimo mi da se bavimo glupostima samo da glavni posao ne uradimo.

stratus

pre 19 godina

Dobro, a sta svi vi koji smatrate da srpski tim samo oteze i bavi se glupostima predlazete? Smatrate da smo trebali da jednostavno progutamo da nam neko u oci kaze takvu glupost kao sto je da "zveckamo oruzjem" (samo naivnima jos uvek nije jasno da je to adekvatan prevod) i da mirno produzimo dalje? Sutra bi nam mirno u oci rekli da Kosovo vise nije nase. A prekosutra... Ko sebe ne postuje, nece ga ni drugi postovati! Na svu srecu ima medju nama jos onih koji postuju sebe!

Srdjan

pre 19 godina

Ljudi, opustite se malo.
Mislim da je ovo što se dešava najbliže činjenici da Ahtisari i MZ pokušavaju da isprovociraju Srbiju da napravi neku glupost kako bi lakše provukli nametnuto rešenje. Ovo je u stvari znak da situacija sa nezavisnim Kosovom i nije tako sigurna. Da nije tako Ahtisari ne bi sebi dozvoljavao ovakve ispade, i tako narušavao svoj ugled velikog diplomate, već bi kulirao i čekao razvoj događaja.
Očigledno je da sve vodi ka nametnutom rešenju. Međutim, ni to nametnuto rešenje neće da definiše Ahtisari, već mora da postoji rezolucija Saveta bezbednosti koja će to da potvrdi. Da li će ta rezolucija teke tako da prođe ostaje da se vidi.
Ponavljam, po ovako nervoznom ponašanju Ahtisarija, a i nekih drugih zainteresovanih, čini mi se da situacija nije tako čista.

~Pozitiv~

pre 19 godina

Mislim da u globalu previše komplikujete stvari. Taktika našeg pregovaračkog tima ako se ona uopšte može tako nazvati je sledeća: Bili smo dobri i fini i sve smo slušali... i čime je to rezultiralo? Učestalim izjavama medjunarodnih zvaničnika o "neminovnom rešenju" i sl. Da bi kulminirala ovom floskulom (čitaj provokacijom)Ahtisarija o kolektivnoj krivici i političkom nasledju.
Naš tim je pomislio, kad ne "pali" finoća hajde da probamo grubu igru. Šta uostalom imaju da izgube?
Biće ovakvih provokacija još, u to ne treba sumnjati a mi ćemo ako mislimo išta da izvučemo odozdole morati kao skijaš slalom da ih zaobilazimo.
U svakom slučaju, najgore je gledati u pod.

maja levy

pre 19 godina

Imala sam prilike da lično upoznam i sarađujem sa Dušanom Batakovićem, on definitivno nije osoba koja bi pričala neistine i '' još definitivnije'' nije osoba koja bi pristala da se njeno ime povlači u vestima, a da to što je međunarodni posrednik izrekao nije i istina. Izjavu i nastavak posmatram, doživljavam i shvatam kao probni balon i 1 u nizu testova na putu do odluke o konačnom statusu Kosova. Smatram da je potrebna, čak neophodna, jedinstvena reakcija, kako javnosti tako i državnih organa, čime se šalje poruka svojevrsne sadržine. Potrebno je biti skoncentrisan da u ovoj '' galami'' ne prođe nezapaženo neki potez. Ahtisari je ovom potezima hteo da ukloni pažnju sa činjenice da ON LIČNO nije ništa smisleno uradio u dosadašnjim pregovorima, a stvara se privid da se o njemu priča (sad već i previše u javnosti). Sama činjenica da se '' dijalog'' odvija praktično između portparola je dokaz da se radi o opipavanju pulsa kroz medije.