Sreda, 21.07.2004.

13:49

Tadić sa najvišim zvaničnicima američke administracije

Default images

Tadić se sastao s potpresednikom SAD Ričardom Čejnijem, državnim sekretarom Kolinom Pauelom, sekretarom za odbranu Donaldom Ramsfeldom i liderima oba doma Kongresa. U razgovorima je data puna podrška demokratskim procesima u Srbiji, ali je i konstatovano da pitanje Haga i dalje predstavlja glavnu prepreku u odnosima Beograda i Vašingtona, za B92 javlja Helena Đorđević.

Na dnevnom redu razgovora bilo je nekoliko centralnih tema, a to su saradnja u oblasti ekonomije, politike i odbrane, pitanje odnosa Beograda s Haškim tribunalom i budući status Kosova i Metohije. Posle sastanka s Čejnijem Tadić je rekao da su razgovori bili veoma sadržajni i konkretni. "Dobili smo potpuno jasnu podršku demokratizaciji Srbije, demokratskim snagama, svim projektima evroatlantskih integracija i reformi odbrambenog sistema, podršku u rešavanju vitalnih ekonomskih problema i jasan znak da će SAD biti vrlo snažan partner i u budućnosti i da im Srbiju treba kao partner u u spoljnoj politici", rekao je Tadić. On je naglasio da su direktne investicije u privredu Srbije i otvaranje novih radnih mesta preduslov za političku stabilnost Srbije.

Kolin Pauel je čestitao Tadiću pobedu na predsedničkim izborima i rekao da je narod Srbije time jasno izrazio želju da reforme budu nastavljene i da demokratske snage vode glavnu reč u zemlji. Pauel je obećao punu podršku predsedniku Srbije na putu ka napretku, ali se osvrnuo i na prepreke. "Naravno, jedno od ključnih pitanja pred nama odnosi se na pojedince koji su pod istragom suda u Hagu. Govorili smo o slučaju Ratka Mladića i rekao sam Tadiću da zajedno treba da učinimo sve da bismo ga priveli pravdi. Mi želimo da sarađujemo sa Srbijom dok radi na ostvarenju svojih ciljeva ka ulasku u Partnerstvo za mir, na putu ka članstvu u NATO, i dok traži mesto koje joj pripada u evropskoj zajednici kao član Evropske unije", rekao je Pauel.

Predsednik Srbije rekao je da je sagovornicima preneo poruku da u Beogradu postoji apsolutna saglasnost o neophodnosti saradnje s Haškim sudom i da će učiniti sve da to pitanje što pre bude rešeno.

Kada je reč o budućnosti Kosova, Tadić je izneo stav da bi svaka promena granica na Balkanu bila opasna i da Plan o decentralizaciji Kosova prestavlja dobro polazište za dijalog sa albanskom stranom. Pauel je ponovio stav administracije SAD da pre razgovora o statusu Pokrajine treba ispuniti standarde koje je definisala međunarodna zajednica.

Na pitanja novinara o budućnosti Srbije i Crne Gore Tadić je odgovorio da veruje u njenu budućnost zbog bezbednosti i političke stabilnosti čitavog regiona, ali da će poštovati svaku odluku koju narod Crne Gore donese na referendumu.

Pre razgovora u Stejt departmentu i Beloj kući Tadića je u Pentagonu dočekao ministar za odbranu Donald Ramsfeld, s kojim je razgovarao o programima saradnje u odbrambenim sistemima. "Dok je bio ministar odbrane, Tadić je načinio veliki napredak u reformi vojske u svojoj zemlji. Očekujemo nastavak tesne saradnje s vama i vašom zemljom", rekao je Ramsfeld.

Tadić se u utorak sastao i s liderima oba doma Kongresa SAD, uključujući predsedavajućeg Predstavničkog doma Kongresa Denisa Hasterta. I u tim razgovorima Tadić je dobio uveravanja sagovornika da će podržati projekte političke i ekonomske saradnje sa Srbijom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: