Nedelja, 08.02.2004.

13:16

Britanija špijunirala članice UN zbog rata u Iraku

Izvor: Martin Bright, Peter Beaumont

Default images

Britanija je pomogla Americi da sprovede tajnu i potencijalno nelegalnu špijunsku operaciju u Ujedinjenim nacijama pred početak rata protiv Iraka, otkriva Observer.

Ta operacija, tokom koje je špijuniran najmanje jedan stalni član Saveta bezbednosti UN, sasvim sigurno predstavlja kršenje Bečke konvencije o diplomatskim odnosima, čime je striktno zabranjena špijunaža u misiji UN u Njujorku.

Prevodiocima i analitičarima u vladinom top-secret obaveštajnom centru GCHQ je naređeno da sarađuju u vezi sa američkim špijuniranjem delegacija u Savetu bezbednosti nakon zahteva od strane Nacionalne agencije za bezbednost SAD (NSA) krajem januara 2003. Cilj je bio da se utaba put donošenju druge rezolucije UN kojom bi se odobrio rat u Iraku.

Ta informacija je trebalo da posluži američkom državnom sekretaru Colinu Powellu u izlaganju o oružju za masovno uništenje pred Savetom bezbednosti 5. februara.

Izvori bliski obaveštajnoj službi sada potvrđuju da je taj zahtev upućen u saglasnosti sa britanskim vlastima. Takođe se zna da je operacija izazvala veliko komešanje u obaveštajnim službama na obe strane Atlantika.

Detalji ove operacije prvi put su otkriveni u Observeru prošle godine pred početak rata, nakon što je procurilo da NSA traži pomoć od Britanije. 

Ali do danas nije bilo poznato da li je britanska obaveštajna služba pristala da učestvuje. Operacija se odnosila na Čile, Bugarsku, Kamerun, Angolu, Gvineju i Pakistan – zemlje čiji su glasovi bili neophodni da bi se započeo rat.

Pojavili su se i dokazi da je Kina, stalna članica u Savetu bezbednosti, verovatno trebalo da bude špijunirana.

Observer je otkrio da je prevodilac u GCHQ, Katherine Gun, 29, koju čeka suđenje jer je otkrila detalje američkog zahteva, angažovana od strane obaveštajnog centra kao stručnjak za kineski jezik. Dokumenti ovog nivoa tajnosti cirkulišu u strogo ograničenim krugovima. Stručnjaci za naoružanje tvrde da je vrlo malo verovatno da je neko tako nisko u hijerarhiji kao Gun mogao da ima uvida u dokumente da se od nje nije tražilo da svoje znanje jezika iskoristi za operaciju.

U dokumentu od 31. januara 2003. stoji da obaveštajna agencija namerava da prikupi 'čitav niz informacija koje bi američkim političarima omogućile da ostvare svoje ciljeve'.

Dokument je poslat četiri dana nakon što je glavni inspektor za oružje UN, Hans Blix, izvestio da se Irak povinuje rezolucijama UN.

U trenutku kada je objavljen Huttonov izveštaj i kada se istrage zbog neuspeha obaveštajnih službi sprovode na obe strane Atlantika, slučaj Gun predstavlja dalji rizik za kredibilnost vlade u vezi sa ratom u Iraku, što pokazuje koliko su daleko bile spremne da idu SAD i Britanija u svom na kraju neuspešnom pokušaju da ubede svet i dobiju podršku UN za rat protiv Iraka.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: