Subota, 10.01.2004.

10:38

Vuković: ideja o regionalizaciji štetna i za Crnu Goru i za Albance

Izvor: SRNA

Vukoviæ: ideja o regionalizaciji štetna i za Crnu Goru i za Albance IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

9 Komentari

Sortiraj po:

m69

pre 21 godinu

Povodom izjave gosp. Vukovica o stetnosti inicijative po crnoj gori mislim da grijesi to kazem iz slijedecih razloga:
1. Ako albanski i crnogorski narod kroz istoriju nisu imali regionalnih sukoba (sem skadra) onda ne moze biti da ce sada da se desi "stetna iniciajtiva albanksog naroda u crnoj gori".
2. Albanski narod u Crnoj Gori koji zivi u svojim vjekovnim ognjistima (od 1880 god u Crnoj Gori) ako trazi da ima presednika suda Albanca, direktora skole Albanca, nacelnika policije Albanca da li je to stetna inicijativa po Crnoj Gori?
3. Albanski narod u Crnoj Gori je uvijek postovao i postovace zakone Drzave Crne Gore. Ja sam sedma generacija koja se rodila u Ulcinju i koliko pamtim moje pretke prvo je bilo da se plati porez drzavi a onda da vidimo koliko nam je ostalo da damo djeci.
Znaci ucestvovao sam i ja u unapredjenju same republike odnosno drzave Crne Gore. Pa shodno tome necu vise da dolazim u situaciji da kazem mojim roditeljima u KBC-u Podgorici nemojte pricati albanski da nemamo koju provokaciju (1990-1997 god).
4. Uciteljski univerzitet ideja u Podgorici slazem se, ali da li je stetno da taj fakultet bude u podrucjima gdje zive albanci samim tim cinom ce se pomoci razvoju tog djela Crne Gore?
5. Za kraj cu reci slijedece da ova inicijativa je samo jos jedan instrument da albanci u svojoj drzavi Crnoj Gori ostvaruju vise prava i osecaju se slobodno i ne gradjani drugog reda.

Djordje

pre 21 godinu

Ne znam ko je dosao na "blistavu" ideju o albanskom univerzitetu u Tuzima umjesto u Podgorici. Moram reci da je ideja potpuno smijesna, apsolutno neodgovorna, i pokazuje da njeni tvorci "lupetaju", umjesto da proizvedu konkretne argumente zbog kojih se osjecaju ugnjetani u Crnoj Gori. Ako sam ja, koji ne zivim u Podgorici, morao tri sata autobusom, preko brda i dolina, ranom zorom, da putujem do predavanja i ispita u Podgorici, mogu vala i oni, 15 dodatnih minuta preko ravnice od Tuzi do Podgorice.

sstef

pre 21 godinu

Srbi bi trebalo nesto da nauce od Albanaca. Dakle, i Srbi bi u Crnoj Gori trebalo da traze svoju regionalnu autonomiju tamo gde su po poslednjem popisu vecina, da traze svoje predstavnike u parlamentu (sto vec imaju druge manjine), da traze ravnopravnu upotrebu svog jezika i pisma (ukoliko se crnogorski proglasi sluzbenim), skole do nivoa univerziteta na svom jeziku, a onda i paritetnu zastupljenost u drzavnim organima. Mislim da bi oko 30% gradjana srpske nacionalnosti u CG trebalo da dobije bar delic onih prava koje 5% gradjana SCG Crnogorske nacionalnosti vec imaju i nisu zadovoljni. Mozda bi to prizvalo pameti aktuelno rukovodstvo CG i pokazalo im kakvu pandorinu kutiju otvaraju osamostaljivanjem.

S. Lonchar

pre 21 godinu

Ovo je poznati sluchaj tzv "poetske pravde". Naime Albanci chine oko 7% stanovnishtva u CG. Oni su svi od reda podrzavali Dukanovica na izborima i njegovu misiju otcepljenja od Srbije. Sad kad je to u mnogome ostvareno, sad im pada maska i krecu u prvi korak otcepljenja od CG - stvoriti autonomnu teritoriju gde god Albanci zive! Milo uvek kaze da ih Kosovo ne zanima, da je to teret koji sprechava CG da udje ranije u EU. Ahaaa! Sad je dobio svoje Tetovo i svoje Kosovo - nova "Oslobodilachka Armija CG"!! Thachi, Ademi, Camaji! Poput Makedonaca Milo je kritikovao Srbe za nedavanje prava Albancima, sad je on doshao na red da ratuje. Albanci nece da uche istoriju CG, vec Albanije. Ima ih svega 30,000, ali hoce da im drzava napravi Albanske fakultete, ne u Nikshicu, vec gde to njima odgovara. U Italiji ima 10-struko vishe Albanaca, ali im ne pada napamet da traze da im zidaju fakultete na Albanskom. Zashto da ne? Clinton ih je proglasio da su "elitne manjine" za koje je NATO spreman da ratuje da im ta specijalna prava (koja nemaju u SAD-u) ispune u Srbiji. U CG i Makedoniji nema Miloshevica, Sheshelja, radi se o demokratama iza kojih SAD stoji 100%. To Albance ne zanima. Jedino shto bi ih zadovoljilo, kad se crta na kraju kao krajnji cilj podvuche, je da svi Albanci zive sami u Velikoj Albaniji ili vishe Albanskih drzavica. Okolne zemlje gde Albanci zive kao manjina treba dve stvari da rade:
1) Da promovishu uchenje Albanskog kao elektivnog jezika za sve uchenike u pogranichnim teritorijama; da promovishu jednakost i afirmaciju Albanaca i ucheshce u svim porama zivota. Jedan primer su ovi proshli izbori, gde manjine nisu proshle cenzus. Problem je sistem. Da se radi o direktnom izboru poslanika to se ne bi desilo. U ovom sluchaju, treba greshku nekako kompenzirati (izuzetak za 5% minimum za manjinske partije, ucheshce u vladi i sl.).
2) Imati politiku (sa raznim stimulansima, drzavnim radovima..), koja ne bi dozvolila velike koncentracije stanovnishtva, poput Albanaca, koji (kao shto ste videli) prvo "populacijom" osvajaju terene, a potom traze "regionalizaciju" i na kraju - otcepljenje.

murathodzic

pre 21 godinu

Crnogorska vlast vec vise od deceniju ignorise pitanje nacionalnih manjina,kojih po zadnjem popisu ima preko 24% procenata,mada ni ti rezultati nisu u potpunosti relevantni.Takvo nekorektno ponasanje nerijetko praceno i brutalnom policijskom represijom je ocigledno postalo neodrzivo,barem sto se tice Albanaca u Crnoj Gori,stoga i ne cudi pokretanje jedne ovakve inicijative koja po informacijama iz medija ima i podrsku SAD.Nadam se da ce crnogorske vlasti pokrenuti pod hitno dijalog sa Albancima kao i sa drugim nacionalnim manjinama koje zive u Crnoj Gori i da ce se iznaci demokratsko i pravedno rjesenje u vezi ovog problema i nedopustiti da se stvari pocnu rjesavati na tradicionalni balkanski nacin,valjda je nesto nauceno iz mnogobrojnih ratova u protekloj deceniji,narocito iz onog zadnjeg na Kosovu i stradanja koje su ti sukobi donijeli.

Lale-Pancevo

pre 21 godinu

Bravo Albanci. Ideja je u osnovi kolosalna. Cim postojis kao nacionalna manjina, imas pravo na ekonomsku regionalizaciju i na svoje skole. Dakle, Srbi na Kosovu skole i ekonomsku regiju (regije), isto u Albaniji, Madjarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Makedoniji, Njemackoj, SAD, itd. Naravno i oni kod nas. I eto ti mira. Ko god proba da mi cepne od teritorije, cepnem i ja njemu. Kroz ekonomske i kulturne nacionalne regije svi se mesaju u nasu drzavu i mi u svaciju. Ne mogu docekati da vidim srpku ekonomsku regiju u Cikagu, Frankfurtu, Becu, Buenos Airesu.

bob

pre 21 godinu

Vec koriscen obrazac ponasanja albanskih nacionalista, koji pod izgovorom da su im navodno ugrozena ljudska prava, ustvari otimaju tudju teritoriju i stvaraju etnicki ciste teritorije. Vec vidjeno na Kosovu, Makedoniji, na jugu Srbije a sada se ponavlja i u Crnoj Gori. Koliko je Albancima zaista stalo do ljudskih prava vidi se po njihovom odnosu prema Srbima i Romima na Kosovu ili po ponasanju prema srpskoj, crnogorskoj ili grckoj manjini u Albaniji. Licemerno je da se Albanci, koji krse sva moguca prava naroda koji zive u oblastima u kojima su Albanci vecina, pozivaju na neke evropske standarde i na neka prava koja samo njima pripadaju, dok njima samima ne pada na pamet da postuju ni minimalna prava drugih naroda. Ali valjda se nesto i naucilo zadnjih godina pa se ono sto se desilo na Kosovu, Makedoniji nece ponoviti i u Crnoj Gori.

Rajo

pre 21 godinu

Dopuna: Albanci trebaju da imaju ista prava u Crnoj Gori koja imaju Crnogorci, Srbi, Bosnjaci-Muslimani i Hrvati. A to znaci istu regionalizaciju koju imaju recimo Bosnjaci-Muslimani kojih je duplo vise no Albanaca.
U svakom slucaju, Albanci trebaju biti ravnopravni gradjani Crne Gore i treba da su vise zastupljeni u organima vlasti i da imaju vise javnih funkcija. Recimo, sramota je da u Podgorici nema nijedan sudija Albanac. Ne vidim problem ni u tome da studije albanskog jezika budu u Tuzima, ako Albanci na tome insistiraju. Iako ne vidim zasto bi bio problem da te studije budu u Podgorici koja je 15 minuta voznje od Tuzi i ima sigurno bolje uslove za to, nego Tuzi, jer to je ipak selo. Ne vidim problem ni da Tuzi budu opstina. Ideja regionalizacije mi se, iskren da budem, ne dopada, jer se radi o dijeljenju Crne Gore po etnickim granicama. Znajuci sto je Balkan, ne treba biti posebno mudar pa znati da to moze biti opasno, iako iskreno vjerujem da velika vecina Albanaca koji se zalazu za regionalizaciju nemaju nekih "zadnjih namjera", za sto se inace optuzuju. Albanci su kroz istoriju pokazali da su lojalni gradjani Crne Gore, njihov polozaj se ne moze poredit s onim u kojem su bili Albanci na Kosovu, medjunacionalni odnosi u Crnoj Gori su bili za primjer u odnosu na ostale bivse jugoslovenske republike i tako bi trebalo da ostane. Nadam se da ce Albanci imati mudrosti da to ne pokvare.

Gjoni, Cikakgo

pre 21 godinu

CG moze da opstane, da se razvija i da se prikljuci naprednoj Evropi jedino ako postuje prave coveka kao pojedinca a zatim prava svih nacionalnig grupa kao sto je pravo na jezik, kulturu, istoriju i pravo na privredni razvoj. Albanci u CG po broju i procentu ucesca na sveokupno stanovnistvu CG po svim konvencijama imaju pravo da se sami organizuju u politickom, drustvenom i ekonomskom smislu pod uslovom da postuju Ustav CG kao potpuni ravnopravni drzavljani ove zemlje. Medjutim, izgleda da oni nisu sassvim ravnopravni u mnogim segmentima zivota. Tokom vladavine jednopartijskog sistema njima je bili uskraceno pravo skolovanja na maternijem jeziku a bili su marginalizovani i u kulturnom, politickom i ekonomskom smislu. Medjutim i sada obrazovanje Albanaca nije na nivou i po standardima razvijene Evrope sto se tice sacuvanje njihove osebenosti, kulture, istorije i drugih naconalnih vrednosti. Ovom prilikom da bi potkrepio ovu konstatciju cu da spomenim da u osnovnim i srednjim skolama Albanci prema programima obrazovanja uglavnom uce istoriju crnogorskog naroda a ne svoju, uce crnogorsku kulturu, a ne svoju (npr. samo 2,3% od stiva u udzbenicima istorije tice odnose se na nacionalnu istoriju Albanaca a sve ostalo na istoriju crnogoraca i Crne Gore). I u privrednom smislu regije gde zive Albanci su najnerazvijena podrucja u drzavi. Opstrukcije i razne mahinacije vlasti da se onemoguci obrazovanje Albanaca na maternijem jeziku providne su narocito kada se radi o visokom obrazovanje. Pod pritiskom medjunarodnih faktora i samih Alabanaca na kraju otvoren Uciteljski fakultet za albanske studnete. Ali kakve ironije, taj Fakultet je otvoren u Niksicu, u sredini gde nema Albanaca i gde studenti nisu zainteresovani da studiraju i vec dve godine na ovoj ustanoi ne upise se nijedan student. Ja se ne slazem sa Vukovicem da regionalizacija CG je opasna
po ovoj drzavi, nasuprotno opasno je kada drzava nema sluha za zahteve svojih gradjana i drzavljana i kada sasvim opravdane i legtimine zelje za visa prava ona ognorise na naj jednostavniji nacin proglasajuci te zahteve kao opasnim za CG. Tako je uradjeno i za vreme komunistickog rezima i na zalost izgleda da komunisticki nacin rezonaovanja u CG kada se radi i etnickim pravima jos je svojstven nekim funkcionerima u vlasti. CG ka drzava moze da postane faktor razvijene Evrope jedino ako postuje prava svih svojih gradjana i ako se njen gradjanin se oseca potpuno ravnopravan sa ostalima. U protivnom, ako se drzava i dalje ostaje na iste pozicije kao u komunisticka doba sto se tice prava manjina, ako se i dalje ta prava se primenjuju selektivno i dozirano onda se plasim da od integracije Crne Gore u Evropskim institucijama i Evrposkim alijnaima nece biti nista. Prema tome nije nikakvo cudo sto albanci pokusavaju da nadju neko resenje da na sasvim demokratski nacin e dozvoljenim i legalnim demokratskim i politickim sredstvima urade nesto za unapredjenje njihovog statusa u svovoj drzavi CG da se ne bi osecali kao gradjani drugog reda.

Gjoni, Cikakgo

pre 21 godinu

CG moze da opstane, da se razvija i da se prikljuci naprednoj Evropi jedino ako postuje prave coveka kao pojedinca a zatim prava svih nacionalnig grupa kao sto je pravo na jezik, kulturu, istoriju i pravo na privredni razvoj. Albanci u CG po broju i procentu ucesca na sveokupno stanovnistvu CG po svim konvencijama imaju pravo da se sami organizuju u politickom, drustvenom i ekonomskom smislu pod uslovom da postuju Ustav CG kao potpuni ravnopravni drzavljani ove zemlje. Medjutim, izgleda da oni nisu sassvim ravnopravni u mnogim segmentima zivota. Tokom vladavine jednopartijskog sistema njima je bili uskraceno pravo skolovanja na maternijem jeziku a bili su marginalizovani i u kulturnom, politickom i ekonomskom smislu. Medjutim i sada obrazovanje Albanaca nije na nivou i po standardima razvijene Evrope sto se tice sacuvanje njihove osebenosti, kulture, istorije i drugih naconalnih vrednosti. Ovom prilikom da bi potkrepio ovu konstatciju cu da spomenim da u osnovnim i srednjim skolama Albanci prema programima obrazovanja uglavnom uce istoriju crnogorskog naroda a ne svoju, uce crnogorsku kulturu, a ne svoju (npr. samo 2,3% od stiva u udzbenicima istorije tice odnose se na nacionalnu istoriju Albanaca a sve ostalo na istoriju crnogoraca i Crne Gore). I u privrednom smislu regije gde zive Albanci su najnerazvijena podrucja u drzavi. Opstrukcije i razne mahinacije vlasti da se onemoguci obrazovanje Albanaca na maternijem jeziku providne su narocito kada se radi o visokom obrazovanje. Pod pritiskom medjunarodnih faktora i samih Alabanaca na kraju otvoren Uciteljski fakultet za albanske studnete. Ali kakve ironije, taj Fakultet je otvoren u Niksicu, u sredini gde nema Albanaca i gde studenti nisu zainteresovani da studiraju i vec dve godine na ovoj ustanoi ne upise se nijedan student. Ja se ne slazem sa Vukovicem da regionalizacija CG je opasna
po ovoj drzavi, nasuprotno opasno je kada drzava nema sluha za zahteve svojih gradjana i drzavljana i kada sasvim opravdane i legtimine zelje za visa prava ona ognorise na naj jednostavniji nacin proglasajuci te zahteve kao opasnim za CG. Tako je uradjeno i za vreme komunistickog rezima i na zalost izgleda da komunisticki nacin rezonaovanja u CG kada se radi i etnickim pravima jos je svojstven nekim funkcionerima u vlasti. CG ka drzava moze da postane faktor razvijene Evrope jedino ako postuje prava svih svojih gradjana i ako se njen gradjanin se oseca potpuno ravnopravan sa ostalima. U protivnom, ako se drzava i dalje ostaje na iste pozicije kao u komunisticka doba sto se tice prava manjina, ako se i dalje ta prava se primenjuju selektivno i dozirano onda se plasim da od integracije Crne Gore u Evropskim institucijama i Evrposkim alijnaima nece biti nista. Prema tome nije nikakvo cudo sto albanci pokusavaju da nadju neko resenje da na sasvim demokratski nacin e dozvoljenim i legalnim demokratskim i politickim sredstvima urade nesto za unapredjenje njihovog statusa u svovoj drzavi CG da se ne bi osecali kao gradjani drugog reda.

Rajo

pre 21 godinu

Dopuna: Albanci trebaju da imaju ista prava u Crnoj Gori koja imaju Crnogorci, Srbi, Bosnjaci-Muslimani i Hrvati. A to znaci istu regionalizaciju koju imaju recimo Bosnjaci-Muslimani kojih je duplo vise no Albanaca.
U svakom slucaju, Albanci trebaju biti ravnopravni gradjani Crne Gore i treba da su vise zastupljeni u organima vlasti i da imaju vise javnih funkcija. Recimo, sramota je da u Podgorici nema nijedan sudija Albanac. Ne vidim problem ni u tome da studije albanskog jezika budu u Tuzima, ako Albanci na tome insistiraju. Iako ne vidim zasto bi bio problem da te studije budu u Podgorici koja je 15 minuta voznje od Tuzi i ima sigurno bolje uslove za to, nego Tuzi, jer to je ipak selo. Ne vidim problem ni da Tuzi budu opstina. Ideja regionalizacije mi se, iskren da budem, ne dopada, jer se radi o dijeljenju Crne Gore po etnickim granicama. Znajuci sto je Balkan, ne treba biti posebno mudar pa znati da to moze biti opasno, iako iskreno vjerujem da velika vecina Albanaca koji se zalazu za regionalizaciju nemaju nekih "zadnjih namjera", za sto se inace optuzuju. Albanci su kroz istoriju pokazali da su lojalni gradjani Crne Gore, njihov polozaj se ne moze poredit s onim u kojem su bili Albanci na Kosovu, medjunacionalni odnosi u Crnoj Gori su bili za primjer u odnosu na ostale bivse jugoslovenske republike i tako bi trebalo da ostane. Nadam se da ce Albanci imati mudrosti da to ne pokvare.

bob

pre 21 godinu

Vec koriscen obrazac ponasanja albanskih nacionalista, koji pod izgovorom da su im navodno ugrozena ljudska prava, ustvari otimaju tudju teritoriju i stvaraju etnicki ciste teritorije. Vec vidjeno na Kosovu, Makedoniji, na jugu Srbije a sada se ponavlja i u Crnoj Gori. Koliko je Albancima zaista stalo do ljudskih prava vidi se po njihovom odnosu prema Srbima i Romima na Kosovu ili po ponasanju prema srpskoj, crnogorskoj ili grckoj manjini u Albaniji. Licemerno je da se Albanci, koji krse sva moguca prava naroda koji zive u oblastima u kojima su Albanci vecina, pozivaju na neke evropske standarde i na neka prava koja samo njima pripadaju, dok njima samima ne pada na pamet da postuju ni minimalna prava drugih naroda. Ali valjda se nesto i naucilo zadnjih godina pa se ono sto se desilo na Kosovu, Makedoniji nece ponoviti i u Crnoj Gori.

murathodzic

pre 21 godinu

Crnogorska vlast vec vise od deceniju ignorise pitanje nacionalnih manjina,kojih po zadnjem popisu ima preko 24% procenata,mada ni ti rezultati nisu u potpunosti relevantni.Takvo nekorektno ponasanje nerijetko praceno i brutalnom policijskom represijom je ocigledno postalo neodrzivo,barem sto se tice Albanaca u Crnoj Gori,stoga i ne cudi pokretanje jedne ovakve inicijative koja po informacijama iz medija ima i podrsku SAD.Nadam se da ce crnogorske vlasti pokrenuti pod hitno dijalog sa Albancima kao i sa drugim nacionalnim manjinama koje zive u Crnoj Gori i da ce se iznaci demokratsko i pravedno rjesenje u vezi ovog problema i nedopustiti da se stvari pocnu rjesavati na tradicionalni balkanski nacin,valjda je nesto nauceno iz mnogobrojnih ratova u protekloj deceniji,narocito iz onog zadnjeg na Kosovu i stradanja koje su ti sukobi donijeli.

Lale-Pancevo

pre 21 godinu

Bravo Albanci. Ideja je u osnovi kolosalna. Cim postojis kao nacionalna manjina, imas pravo na ekonomsku regionalizaciju i na svoje skole. Dakle, Srbi na Kosovu skole i ekonomsku regiju (regije), isto u Albaniji, Madjarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Makedoniji, Njemackoj, SAD, itd. Naravno i oni kod nas. I eto ti mira. Ko god proba da mi cepne od teritorije, cepnem i ja njemu. Kroz ekonomske i kulturne nacionalne regije svi se mesaju u nasu drzavu i mi u svaciju. Ne mogu docekati da vidim srpku ekonomsku regiju u Cikagu, Frankfurtu, Becu, Buenos Airesu.

S. Lonchar

pre 21 godinu

Ovo je poznati sluchaj tzv "poetske pravde". Naime Albanci chine oko 7% stanovnishtva u CG. Oni su svi od reda podrzavali Dukanovica na izborima i njegovu misiju otcepljenja od Srbije. Sad kad je to u mnogome ostvareno, sad im pada maska i krecu u prvi korak otcepljenja od CG - stvoriti autonomnu teritoriju gde god Albanci zive! Milo uvek kaze da ih Kosovo ne zanima, da je to teret koji sprechava CG da udje ranije u EU. Ahaaa! Sad je dobio svoje Tetovo i svoje Kosovo - nova "Oslobodilachka Armija CG"!! Thachi, Ademi, Camaji! Poput Makedonaca Milo je kritikovao Srbe za nedavanje prava Albancima, sad je on doshao na red da ratuje. Albanci nece da uche istoriju CG, vec Albanije. Ima ih svega 30,000, ali hoce da im drzava napravi Albanske fakultete, ne u Nikshicu, vec gde to njima odgovara. U Italiji ima 10-struko vishe Albanaca, ali im ne pada napamet da traze da im zidaju fakultete na Albanskom. Zashto da ne? Clinton ih je proglasio da su "elitne manjine" za koje je NATO spreman da ratuje da im ta specijalna prava (koja nemaju u SAD-u) ispune u Srbiji. U CG i Makedoniji nema Miloshevica, Sheshelja, radi se o demokratama iza kojih SAD stoji 100%. To Albance ne zanima. Jedino shto bi ih zadovoljilo, kad se crta na kraju kao krajnji cilj podvuche, je da svi Albanci zive sami u Velikoj Albaniji ili vishe Albanskih drzavica. Okolne zemlje gde Albanci zive kao manjina treba dve stvari da rade:
1) Da promovishu uchenje Albanskog kao elektivnog jezika za sve uchenike u pogranichnim teritorijama; da promovishu jednakost i afirmaciju Albanaca i ucheshce u svim porama zivota. Jedan primer su ovi proshli izbori, gde manjine nisu proshle cenzus. Problem je sistem. Da se radi o direktnom izboru poslanika to se ne bi desilo. U ovom sluchaju, treba greshku nekako kompenzirati (izuzetak za 5% minimum za manjinske partije, ucheshce u vladi i sl.).
2) Imati politiku (sa raznim stimulansima, drzavnim radovima..), koja ne bi dozvolila velike koncentracije stanovnishtva, poput Albanaca, koji (kao shto ste videli) prvo "populacijom" osvajaju terene, a potom traze "regionalizaciju" i na kraju - otcepljenje.

sstef

pre 21 godinu

Srbi bi trebalo nesto da nauce od Albanaca. Dakle, i Srbi bi u Crnoj Gori trebalo da traze svoju regionalnu autonomiju tamo gde su po poslednjem popisu vecina, da traze svoje predstavnike u parlamentu (sto vec imaju druge manjine), da traze ravnopravnu upotrebu svog jezika i pisma (ukoliko se crnogorski proglasi sluzbenim), skole do nivoa univerziteta na svom jeziku, a onda i paritetnu zastupljenost u drzavnim organima. Mislim da bi oko 30% gradjana srpske nacionalnosti u CG trebalo da dobije bar delic onih prava koje 5% gradjana SCG Crnogorske nacionalnosti vec imaju i nisu zadovoljni. Mozda bi to prizvalo pameti aktuelno rukovodstvo CG i pokazalo im kakvu pandorinu kutiju otvaraju osamostaljivanjem.

Djordje

pre 21 godinu

Ne znam ko je dosao na "blistavu" ideju o albanskom univerzitetu u Tuzima umjesto u Podgorici. Moram reci da je ideja potpuno smijesna, apsolutno neodgovorna, i pokazuje da njeni tvorci "lupetaju", umjesto da proizvedu konkretne argumente zbog kojih se osjecaju ugnjetani u Crnoj Gori. Ako sam ja, koji ne zivim u Podgorici, morao tri sata autobusom, preko brda i dolina, ranom zorom, da putujem do predavanja i ispita u Podgorici, mogu vala i oni, 15 dodatnih minuta preko ravnice od Tuzi do Podgorice.

m69

pre 21 godinu

Povodom izjave gosp. Vukovica o stetnosti inicijative po crnoj gori mislim da grijesi to kazem iz slijedecih razloga:
1. Ako albanski i crnogorski narod kroz istoriju nisu imali regionalnih sukoba (sem skadra) onda ne moze biti da ce sada da se desi "stetna iniciajtiva albanksog naroda u crnoj gori".
2. Albanski narod u Crnoj Gori koji zivi u svojim vjekovnim ognjistima (od 1880 god u Crnoj Gori) ako trazi da ima presednika suda Albanca, direktora skole Albanca, nacelnika policije Albanca da li je to stetna inicijativa po Crnoj Gori?
3. Albanski narod u Crnoj Gori je uvijek postovao i postovace zakone Drzave Crne Gore. Ja sam sedma generacija koja se rodila u Ulcinju i koliko pamtim moje pretke prvo je bilo da se plati porez drzavi a onda da vidimo koliko nam je ostalo da damo djeci.
Znaci ucestvovao sam i ja u unapredjenju same republike odnosno drzave Crne Gore. Pa shodno tome necu vise da dolazim u situaciji da kazem mojim roditeljima u KBC-u Podgorici nemojte pricati albanski da nemamo koju provokaciju (1990-1997 god).
4. Uciteljski univerzitet ideja u Podgorici slazem se, ali da li je stetno da taj fakultet bude u podrucjima gdje zive albanci samim tim cinom ce se pomoci razvoju tog djela Crne Gore?
5. Za kraj cu reci slijedece da ova inicijativa je samo jos jedan instrument da albanci u svojoj drzavi Crnoj Gori ostvaruju vise prava i osecaju se slobodno i ne gradjani drugog reda.

Gjoni, Cikakgo

pre 21 godinu

CG moze da opstane, da se razvija i da se prikljuci naprednoj Evropi jedino ako postuje prave coveka kao pojedinca a zatim prava svih nacionalnig grupa kao sto je pravo na jezik, kulturu, istoriju i pravo na privredni razvoj. Albanci u CG po broju i procentu ucesca na sveokupno stanovnistvu CG po svim konvencijama imaju pravo da se sami organizuju u politickom, drustvenom i ekonomskom smislu pod uslovom da postuju Ustav CG kao potpuni ravnopravni drzavljani ove zemlje. Medjutim, izgleda da oni nisu sassvim ravnopravni u mnogim segmentima zivota. Tokom vladavine jednopartijskog sistema njima je bili uskraceno pravo skolovanja na maternijem jeziku a bili su marginalizovani i u kulturnom, politickom i ekonomskom smislu. Medjutim i sada obrazovanje Albanaca nije na nivou i po standardima razvijene Evrope sto se tice sacuvanje njihove osebenosti, kulture, istorije i drugih naconalnih vrednosti. Ovom prilikom da bi potkrepio ovu konstatciju cu da spomenim da u osnovnim i srednjim skolama Albanci prema programima obrazovanja uglavnom uce istoriju crnogorskog naroda a ne svoju, uce crnogorsku kulturu, a ne svoju (npr. samo 2,3% od stiva u udzbenicima istorije tice odnose se na nacionalnu istoriju Albanaca a sve ostalo na istoriju crnogoraca i Crne Gore). I u privrednom smislu regije gde zive Albanci su najnerazvijena podrucja u drzavi. Opstrukcije i razne mahinacije vlasti da se onemoguci obrazovanje Albanaca na maternijem jeziku providne su narocito kada se radi o visokom obrazovanje. Pod pritiskom medjunarodnih faktora i samih Alabanaca na kraju otvoren Uciteljski fakultet za albanske studnete. Ali kakve ironije, taj Fakultet je otvoren u Niksicu, u sredini gde nema Albanaca i gde studenti nisu zainteresovani da studiraju i vec dve godine na ovoj ustanoi ne upise se nijedan student. Ja se ne slazem sa Vukovicem da regionalizacija CG je opasna
po ovoj drzavi, nasuprotno opasno je kada drzava nema sluha za zahteve svojih gradjana i drzavljana i kada sasvim opravdane i legtimine zelje za visa prava ona ognorise na naj jednostavniji nacin proglasajuci te zahteve kao opasnim za CG. Tako je uradjeno i za vreme komunistickog rezima i na zalost izgleda da komunisticki nacin rezonaovanja u CG kada se radi i etnickim pravima jos je svojstven nekim funkcionerima u vlasti. CG ka drzava moze da postane faktor razvijene Evrope jedino ako postuje prava svih svojih gradjana i ako se njen gradjanin se oseca potpuno ravnopravan sa ostalima. U protivnom, ako se drzava i dalje ostaje na iste pozicije kao u komunisticka doba sto se tice prava manjina, ako se i dalje ta prava se primenjuju selektivno i dozirano onda se plasim da od integracije Crne Gore u Evropskim institucijama i Evrposkim alijnaima nece biti nista. Prema tome nije nikakvo cudo sto albanci pokusavaju da nadju neko resenje da na sasvim demokratski nacin e dozvoljenim i legalnim demokratskim i politickim sredstvima urade nesto za unapredjenje njihovog statusa u svovoj drzavi CG da se ne bi osecali kao gradjani drugog reda.

Rajo

pre 21 godinu

Dopuna: Albanci trebaju da imaju ista prava u Crnoj Gori koja imaju Crnogorci, Srbi, Bosnjaci-Muslimani i Hrvati. A to znaci istu regionalizaciju koju imaju recimo Bosnjaci-Muslimani kojih je duplo vise no Albanaca.
U svakom slucaju, Albanci trebaju biti ravnopravni gradjani Crne Gore i treba da su vise zastupljeni u organima vlasti i da imaju vise javnih funkcija. Recimo, sramota je da u Podgorici nema nijedan sudija Albanac. Ne vidim problem ni u tome da studije albanskog jezika budu u Tuzima, ako Albanci na tome insistiraju. Iako ne vidim zasto bi bio problem da te studije budu u Podgorici koja je 15 minuta voznje od Tuzi i ima sigurno bolje uslove za to, nego Tuzi, jer to je ipak selo. Ne vidim problem ni da Tuzi budu opstina. Ideja regionalizacije mi se, iskren da budem, ne dopada, jer se radi o dijeljenju Crne Gore po etnickim granicama. Znajuci sto je Balkan, ne treba biti posebno mudar pa znati da to moze biti opasno, iako iskreno vjerujem da velika vecina Albanaca koji se zalazu za regionalizaciju nemaju nekih "zadnjih namjera", za sto se inace optuzuju. Albanci su kroz istoriju pokazali da su lojalni gradjani Crne Gore, njihov polozaj se ne moze poredit s onim u kojem su bili Albanci na Kosovu, medjunacionalni odnosi u Crnoj Gori su bili za primjer u odnosu na ostale bivse jugoslovenske republike i tako bi trebalo da ostane. Nadam se da ce Albanci imati mudrosti da to ne pokvare.

bob

pre 21 godinu

Vec koriscen obrazac ponasanja albanskih nacionalista, koji pod izgovorom da su im navodno ugrozena ljudska prava, ustvari otimaju tudju teritoriju i stvaraju etnicki ciste teritorije. Vec vidjeno na Kosovu, Makedoniji, na jugu Srbije a sada se ponavlja i u Crnoj Gori. Koliko je Albancima zaista stalo do ljudskih prava vidi se po njihovom odnosu prema Srbima i Romima na Kosovu ili po ponasanju prema srpskoj, crnogorskoj ili grckoj manjini u Albaniji. Licemerno je da se Albanci, koji krse sva moguca prava naroda koji zive u oblastima u kojima su Albanci vecina, pozivaju na neke evropske standarde i na neka prava koja samo njima pripadaju, dok njima samima ne pada na pamet da postuju ni minimalna prava drugih naroda. Ali valjda se nesto i naucilo zadnjih godina pa se ono sto se desilo na Kosovu, Makedoniji nece ponoviti i u Crnoj Gori.

murathodzic

pre 21 godinu

Crnogorska vlast vec vise od deceniju ignorise pitanje nacionalnih manjina,kojih po zadnjem popisu ima preko 24% procenata,mada ni ti rezultati nisu u potpunosti relevantni.Takvo nekorektno ponasanje nerijetko praceno i brutalnom policijskom represijom je ocigledno postalo neodrzivo,barem sto se tice Albanaca u Crnoj Gori,stoga i ne cudi pokretanje jedne ovakve inicijative koja po informacijama iz medija ima i podrsku SAD.Nadam se da ce crnogorske vlasti pokrenuti pod hitno dijalog sa Albancima kao i sa drugim nacionalnim manjinama koje zive u Crnoj Gori i da ce se iznaci demokratsko i pravedno rjesenje u vezi ovog problema i nedopustiti da se stvari pocnu rjesavati na tradicionalni balkanski nacin,valjda je nesto nauceno iz mnogobrojnih ratova u protekloj deceniji,narocito iz onog zadnjeg na Kosovu i stradanja koje su ti sukobi donijeli.

Lale-Pancevo

pre 21 godinu

Bravo Albanci. Ideja je u osnovi kolosalna. Cim postojis kao nacionalna manjina, imas pravo na ekonomsku regionalizaciju i na svoje skole. Dakle, Srbi na Kosovu skole i ekonomsku regiju (regije), isto u Albaniji, Madjarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Makedoniji, Njemackoj, SAD, itd. Naravno i oni kod nas. I eto ti mira. Ko god proba da mi cepne od teritorije, cepnem i ja njemu. Kroz ekonomske i kulturne nacionalne regije svi se mesaju u nasu drzavu i mi u svaciju. Ne mogu docekati da vidim srpku ekonomsku regiju u Cikagu, Frankfurtu, Becu, Buenos Airesu.

S. Lonchar

pre 21 godinu

Ovo je poznati sluchaj tzv "poetske pravde". Naime Albanci chine oko 7% stanovnishtva u CG. Oni su svi od reda podrzavali Dukanovica na izborima i njegovu misiju otcepljenja od Srbije. Sad kad je to u mnogome ostvareno, sad im pada maska i krecu u prvi korak otcepljenja od CG - stvoriti autonomnu teritoriju gde god Albanci zive! Milo uvek kaze da ih Kosovo ne zanima, da je to teret koji sprechava CG da udje ranije u EU. Ahaaa! Sad je dobio svoje Tetovo i svoje Kosovo - nova "Oslobodilachka Armija CG"!! Thachi, Ademi, Camaji! Poput Makedonaca Milo je kritikovao Srbe za nedavanje prava Albancima, sad je on doshao na red da ratuje. Albanci nece da uche istoriju CG, vec Albanije. Ima ih svega 30,000, ali hoce da im drzava napravi Albanske fakultete, ne u Nikshicu, vec gde to njima odgovara. U Italiji ima 10-struko vishe Albanaca, ali im ne pada napamet da traze da im zidaju fakultete na Albanskom. Zashto da ne? Clinton ih je proglasio da su "elitne manjine" za koje je NATO spreman da ratuje da im ta specijalna prava (koja nemaju u SAD-u) ispune u Srbiji. U CG i Makedoniji nema Miloshevica, Sheshelja, radi se o demokratama iza kojih SAD stoji 100%. To Albance ne zanima. Jedino shto bi ih zadovoljilo, kad se crta na kraju kao krajnji cilj podvuche, je da svi Albanci zive sami u Velikoj Albaniji ili vishe Albanskih drzavica. Okolne zemlje gde Albanci zive kao manjina treba dve stvari da rade:
1) Da promovishu uchenje Albanskog kao elektivnog jezika za sve uchenike u pogranichnim teritorijama; da promovishu jednakost i afirmaciju Albanaca i ucheshce u svim porama zivota. Jedan primer su ovi proshli izbori, gde manjine nisu proshle cenzus. Problem je sistem. Da se radi o direktnom izboru poslanika to se ne bi desilo. U ovom sluchaju, treba greshku nekako kompenzirati (izuzetak za 5% minimum za manjinske partije, ucheshce u vladi i sl.).
2) Imati politiku (sa raznim stimulansima, drzavnim radovima..), koja ne bi dozvolila velike koncentracije stanovnishtva, poput Albanaca, koji (kao shto ste videli) prvo "populacijom" osvajaju terene, a potom traze "regionalizaciju" i na kraju - otcepljenje.

sstef

pre 21 godinu

Srbi bi trebalo nesto da nauce od Albanaca. Dakle, i Srbi bi u Crnoj Gori trebalo da traze svoju regionalnu autonomiju tamo gde su po poslednjem popisu vecina, da traze svoje predstavnike u parlamentu (sto vec imaju druge manjine), da traze ravnopravnu upotrebu svog jezika i pisma (ukoliko se crnogorski proglasi sluzbenim), skole do nivoa univerziteta na svom jeziku, a onda i paritetnu zastupljenost u drzavnim organima. Mislim da bi oko 30% gradjana srpske nacionalnosti u CG trebalo da dobije bar delic onih prava koje 5% gradjana SCG Crnogorske nacionalnosti vec imaju i nisu zadovoljni. Mozda bi to prizvalo pameti aktuelno rukovodstvo CG i pokazalo im kakvu pandorinu kutiju otvaraju osamostaljivanjem.

Djordje

pre 21 godinu

Ne znam ko je dosao na "blistavu" ideju o albanskom univerzitetu u Tuzima umjesto u Podgorici. Moram reci da je ideja potpuno smijesna, apsolutno neodgovorna, i pokazuje da njeni tvorci "lupetaju", umjesto da proizvedu konkretne argumente zbog kojih se osjecaju ugnjetani u Crnoj Gori. Ako sam ja, koji ne zivim u Podgorici, morao tri sata autobusom, preko brda i dolina, ranom zorom, da putujem do predavanja i ispita u Podgorici, mogu vala i oni, 15 dodatnih minuta preko ravnice od Tuzi do Podgorice.

m69

pre 21 godinu

Povodom izjave gosp. Vukovica o stetnosti inicijative po crnoj gori mislim da grijesi to kazem iz slijedecih razloga:
1. Ako albanski i crnogorski narod kroz istoriju nisu imali regionalnih sukoba (sem skadra) onda ne moze biti da ce sada da se desi "stetna iniciajtiva albanksog naroda u crnoj gori".
2. Albanski narod u Crnoj Gori koji zivi u svojim vjekovnim ognjistima (od 1880 god u Crnoj Gori) ako trazi da ima presednika suda Albanca, direktora skole Albanca, nacelnika policije Albanca da li je to stetna inicijativa po Crnoj Gori?
3. Albanski narod u Crnoj Gori je uvijek postovao i postovace zakone Drzave Crne Gore. Ja sam sedma generacija koja se rodila u Ulcinju i koliko pamtim moje pretke prvo je bilo da se plati porez drzavi a onda da vidimo koliko nam je ostalo da damo djeci.
Znaci ucestvovao sam i ja u unapredjenju same republike odnosno drzave Crne Gore. Pa shodno tome necu vise da dolazim u situaciji da kazem mojim roditeljima u KBC-u Podgorici nemojte pricati albanski da nemamo koju provokaciju (1990-1997 god).
4. Uciteljski univerzitet ideja u Podgorici slazem se, ali da li je stetno da taj fakultet bude u podrucjima gdje zive albanci samim tim cinom ce se pomoci razvoju tog djela Crne Gore?
5. Za kraj cu reci slijedece da ova inicijativa je samo jos jedan instrument da albanci u svojoj drzavi Crnoj Gori ostvaruju vise prava i osecaju se slobodno i ne gradjani drugog reda.