Dragisa
pre 21 godinu
Bez obzira sto su Albanci sa Kosova poneseni nacionalnim programom za nezavisnost , Kosovo nikada nece moci opstati kao nezavisna drzava.
Kosovo je oduvek zivelo od pomoci dobijene sa strane. Setimo se Fonda za razvoj nerazvijenih podrucija u SFRJ koji je dnevno pomagao Kosovo sa milion dolara! Potseticu citaoce komentara da je Srbija uplacivala u ovaj fond 45% od gore pomenute cifre Slovenci i Hrvati oko 35 posto a 20 posto ostali. Jednog dana postavice se pitanje vracanja ovog duga ali o tome neki drugi put.
Kosovo danas zivi od medjunarodne pomoci i od novca koji Albanci koji zive u inostranstvu salju svojim porodicama. Nezaposlenost na Kosovu je oko 65-70% a prosecna plata je oko 150E. Primera radi, profesor u srednjoj skoli zaradjuje oko 150E, policajac 215E a cistacice i postari oko 90E. Medjutim, cene su izuzetno visoke zbog velikog broja internacionalaca koji rade na Kosovu tako da je hrana u proseku skuplja 10-20% od cena u Srbiji.
Gradjani Kosova uglavnom ne placaju struju, vodu i smece ali zato restrikcije struje su normalna pojava kako leti tako i zimi. Restrikcije su od najmanje sat vremena do sest i vise sati. Za pomenuti je veoma bitno da kad struje nema, ista se uvozi iskljucivo iz Srbije i to Albancima uopste ne smeta!
Na Kosovu svaki slucajni prolaznik moze videti da crno trziste i kriminal je u cvetu mladosti. Benzinske pumpe se nalaze u proseku na svakih 200-300 metara a nakon rata je izgradjen i veliki broj hotela koji uglavnom sluze za prostituciju.
Medjunarodna zajednica ulaze velika sredstva u razvoj Kosova ali cesto to cini bez ikakvog plana i strategije tako da su ceste pojave da ulozena sredstva nestanu u privatne ruke lokalaca ili stranaca (kao u slucaju Hansa Ditera Trutšlera koji je ostetio Kosovsku elektroprivredu za 4.3 Miliona Dolara).
Kosovo danas je u urbanistickom haosu. Pristina od svojih predratnih 150,000 stanovnika "narasla" je na danas procenjenih 450,000. Izrasla su citava naselja bez ikakvih urbanistickih planova tako da u ovim novoizgradjenim delovima Pristine nema vode ni kanalizacije a kuce su uglavnom ilegalno prikljucene na elektricnu mrezu tako da to predstavlja dodatni problem u snabdevanje grada elektricnom energijom, Svaki pokusaj da se suzbije ilegalna gradnja je stopirana nakon ubistva direktora odeljenja za urbanizam grada pristine u Decembru 2000. godine zato sto je naredio rusenje ilegalno izgradjenog objekta.
Ovo je samo delic onoga sto se desava na Kosovu. Nasilje nad ne-Albancima je svakodnevna pojava. Sloboda kretanja ne postoji a diskriminacija je ocigledna na svakom koraku. UNMIK administracija je nemocna i previse birokratska a KFOR spor i nezainteresovan za resavanje sukoba.
Sve ovo je dovelo da se danas na Kosovu zivi izuzetno lose ali o tome niko javno ne sme da govori. Nacionalni ponos je jaci od gladnog stomaka (nesto slicno mi smo imali za vreme Milosevica i ekonomskih sankcija). Pitanje je dokle ovakvo stanje moze trajati i do kada ce medjunarodna zajednica ulagati novac na Kosovu. Kad jednom izvori budu presusili i Albanci budu uvideli da moraju da zive od onoga sto su sami zaradili, shvatice dokle ih je odveo njihov nacionalni program. Medjutim tada ce biti kasno i za njih i za nas.
Autor komentara je Kosovski Srbin - jedan od preostalih Mohikanaca na Kosovu.
12 Komentari
Sortiraj po: