Koordinacioni centar za Kosovo i Metohiju evidentirao je 1.944 lica nestala pre, tokom i posle rata u pokrajini 1999. godine, medju kojima najviše Srba. Na sastanku relevantnih činilaca o pitanju kidnapovanih i nestalih lica u Beogradu predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Čović, analizirajući dosadašnje aktivnosti na rasvetljavanju sudbine nestalih u pokrajini, izrazio je nezadovoljstvo radom UNMIK-a u 2001. godini, a delimično i onim što je uradio prošle godine.
Čović je na skupu pred oko 80 članova porodica nestalih Srba sa Kosova rekao da UNMIK izbegava da započne aktivnosti na traženju počinilaca zločina i kidnapera osoba nealbanske narodnosti na Kosovu i Metohiji. Čović je upozorio da se izjave o tome kako na Kosovu "nema više živih" ne smeju davati. On je podsetio da je, u vezi s navodima da ima logora gde se drže živi, na području Štimlja i na devet drugih lokacija na Kosovu prošle godine izvršena pretraga, ali da ništa nije pronadjeno. Predsednik Koordinacionog centra je podsetio da je, u okviru saradnje s UNMIK-om na Kosovu do sada ekshumirano 116 tela, od čega je 114 odbukovano, identifikovano je 34 a 26 tela je predato rodbini. Na području centralne Srbije pronadjeno je i ekshumirano 936 lica, uglavnom albanske nacionalnosti a do sada je 11 lica identifikovano i predato porodicama.
Šef odeljenja za nestala lica pri UNMIK Hoze Pablo Barajbar najavio je da će od ponedeljka 17. februara na rešavanju slučajeva kidnapovanih i nestalih lica početi da radi i specijalna kriminalistička jedinica UNMIK policije i da će direktno uključivati i porodice nestalih. U ovoj godini očekujemo da završimo traganje za nestalima, kao i da se izvrši repatrijacija svih tela pronadjenih u Srbiji", istakao je Barajbar. Šef Centralne istražne kriminalističke jedinice UNMIK-a u Prištini Malkolm Stark rekao je da ta jedinica "vrši dužnost po mandatu haškog tribunala", odnosno obuhvata zločine počinjene "u periodu od 1. marta 1998. godine do 12. juna 1999. godine". "Do sada je ta jedinica obradila 853 slučaja, od čega je 30 okončano sudskom presudom, dok je 35 predato u nadležnost Tribunalu. Trenutno imamo otvorenih 180 slučajeva u kojima se radi o ratnim zločinima", precizirao je Stark.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare