"Novi treći put" analizira: Zašto zeleni neće lako do kancelarskog mesta?
Krajem aprila i početkom maja, Nemačku i Evropu je zatresla neobična vest. Nakon 16 godina kontinuirane vlasti i političke dominacije Hrišćansko-demokratske unije, ankete su zabeležile rezultate koji mogu da slute na promenu. Zeleni su u relativno kratkom roku, kao kontinuirano drugoplasirana stranka, prešli u solidno vođstvo.
Hrišćansko-demokratska unija bila je opterećena trapavim procesom vakcijancije, korupcionaškim aferama, osrednjim rezultatima na regionalnim izborima i unutrašnjim sukobima oko kancelarskog kandidata na septembarskim izborima. Zeleni su u istom vremenskom intervalu vešto promovisali svoju kancelarsku kandidatkinju, Analenu Berbok, uz pažljivo zidan imidž u prethodnih nekoliko godina.
Par nedelja nakon ovih događanja, rejtinzi su se stabilizovali. Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i zeleni su danas po podršci rame uz rame, na rezultatima od 24% do 27%. Iako se doskorašnja prednost CDU-a od i preko 15% u februaru istopila, situacija koja ukazivala na ogroman zeleni talas, deluje manje izvesno. Ukoliko se sadašnji trendovi nastavi, deluje da će kampanja biti prilično neizvesna do poslednjeg trenutka.
Trenutne pozicije
U ovom momentu CDU i zeleni deluju kao ravnopravni takmaci, sa različitim prednostima i manama u toj trci. Socijaldemokrate, liberali, desničarska Alternativa za Nemačku ili Levica trenutno su daleko od ove dve partije i samo određeni neočekivani događaj im može pomoći. U ovoj trci između "crnih" i zelenih, ostvarivanje prvog mesta je glavni cilj, pa makar i pobednička prednost bila i merena decimalama.
Prvoplasirana stranka bi time imala osnovano pravo da traži kancelarsko mesto i kandiduje naslednika ili nasledicu Angele Merkel. U ovom momentu zeleni imaju prednost duha vremena i talasa pozitivnih događaja koji idu na njihovu ruku. Ekološke teme su jedna od glavnih međunarodnih tema i konstatno je prisutna u medijima, što partiji kojoj je to glavna programska tačka, ide u korist. Kancelarska kandidatkinja Berbok je dobro kotirana u anketama, a glasanje za ovu partiju više ne predstavlja preveliki rizik. Zeleni su deo vlasti u 11 od 16 regionalnih vlada, te su birači već upoznati da se ne radi o radiklanoj partiji i da promena CDU-a ne bi značila preveliki potres.
Na drugoj strani, demohrišćani uprkos haotičnom periodu od februara do maja, imaju svoje komparativne prednosti. Nemački birači ne vole rizike i konzervativni su što se tiče većih političkih eksperimenata. Kao stranka za koju nemački birači tradicionalno najviše glasaju, to predstavlja prednost.
Njeni poslanički kandidati su etablirani i poznati, a CDU je garant sigurnosti. Partiji ide na ruku što se vakcinacija značajno ubrzala, što će brzo dovesti do umanjivanja mera, intenziviranju ekonomskog rasta i samim tim optimizma. Birači koji postanu optimistični nemaju razloga da rizikuju ili nešto radikalno menjaju.
Od kampanje u narednim mesecima se može očekivati upravo borba između dve partije za definiciju izbora, teme i same trke. Zeleni će se truditi da nametnu ugao gledanja da je promena potrebna i da je dosta bilo decenije i po vlasti demohrišćana, koji nisu isporučili rezultate tokom kovid 19 pandemije i pojedinci unutar nje su ogrezli u korupciji. Na drugoj strani, demohrišćani će se truditi da se predstave kao siguran i proveren izbor, odnosno kao stranka koja je Nemačku provela kroz brojne krize, bez većih posledica i da birači nemaju potrebu da rizikuju. Ko bude uspešniji u nametanju svog ugla gledanja, ostvariće prednost u septembru.
Gde se vodi borba?
Kao i u većini demokratija sa proporcionalnim izbornim sistemom, politička borba se i u Nemačkoj vodi na centru. Dve glavne partije se u ovakvim trkama bore za glasove većine umerenih birača. U takvoj borbi se partije trude da svoje političke platforme adaptiraju prosečnom biraču i da njima deluju kao najviše "zdravorazumske", a najmanje "ideologizirane". Slične strategije primenjujui CDU i zeleni.
Hrišćansko-demokratska unija se tokom svih mandata Angele Merkel najuspešnije prilagođavala prosečnom biraču. Merkel je kao kancelarka usvajala delove programa svojih konkurenata i dobro balansirala, čak i tokom migrantske krize. Iako je ova strategija dovela do razočarenja kod konzervativnijeg dela glasača i jačanja antimigrantske Alternative za Nemačku, ovu je partiju ojačalo kod drugih grupa. Demohrišćani su privukli birače stranog porekla, Turke, žene i najumerenije glasače, koji su mahom tradicionalno bili podrška levičarskim partijama.
FEDERICO GAMBARINI / POOL
Na drugoj strani, zeleni su od 1980-ih prešli veliku putanju od radikalnije i aktivističke partije do mejnstrim catch-all stranke. Partija je od sebe odaljila radikalne i kontroverzne grupacije, a svoje komunikacije i imidž osavremenila. Zeleni su kao partija uspeli da se etabliraju kod visokoobrazovanih, mladih, urbane populacije, manjina i žena. Analena Berbok je sa svojom ličnošću dobra ambasadorka ideje i duha ove partije i onoga što ona predstavlja. U pitanju je sveža, mlada, komunikacijski vešta i pragmatična stranka, kakva je i njena kanclearska kandidatkinja.
Ove dve partije će se truditi da najumerenije birače, dobrim delom žene i ljude migrantskog porekla, uvere da su baš oni najsigurnija opcija za njih. To neće biti lak zadatak, jer obe stranke imaju svoje adute i mane. U sledeća četiri meseca i CDU i zeleni trudiće se da mikrotargetiraju različite uže biračke grupe. U slučaju potencijalnog neočekivanog kolapsa jedne od dve glavne partije, liberalni FDP i socijaldemorkate (SPD), biće u pripravnosti.
Šta se može očekivati?
U ovom momentu deluje da partijski naslednici Angele Merkel ne mogu da računaju na povoljnu poziciju iz perioda pre marta, ali da ni zeleni ne mogu da očekuju prelak proboj kako se činilo u aprilu. Izvesnije je da će se u naredna četiri meseca trka između ove dve stranke biti dosta neizvesnija i bliža. Novo liderstvo CDU-a biće na testu da dokaže da li je doraslo Angeli Merkel i njenim političkim veštinama, dok će Analena Berbok morati da dokaže da su zeleni dorasli ulozi da vode glavnu silu Evropske unije.
Ukoliko se pogledaju stavovi birača i njihova očekivanja, najveći broj njih voleo bi da na vlasti vidi upravo koaliciju ove dve stranke. U tom scenariju, koji nije stran u regionalnim parlamentima, prvoplasirano mesto će odrediti kancelara. Sa druge strane, zeleni imaju veći koalicioni potencijal.
Dok CDU ne želi da pravi koalicije sa tvrdom desnicom oličenom u Alternativi za Nemačku i tvrdom levicom oličenom u partiji Linke, zeleni isključuju samo rad za tvrdim desničarima. Iz tog razloga će možda imati više manevarskog prostora, ali sa većom rezervom od strane liberalnog FDP-a, koji možda bude nužan u sabiranju i koji ne voli gušenje privrede ekološkim regulacijama.
Zbog svega nevedenog, nemački izbori će biti neizvesniji nego što deluju. Na mesto Angele Merkel niko neće doći lako, niti će mu to mesto biti poklonjeno. Dok su prethodni izbori 2017. bili izbori gde se pobednik već znao, ali je bilo pitanje sa kim će vladati, ove godine se ne može ništa lako pogađati.
Nemački glasači su danas dosta manje sigurni u svoj izbor, što otvara mnoge mogućnosti, a na dve glavne partije je kako će ih iskoristiti. Zeleni deluju da imaju blagu prednost, ali kancelarsko mesto neće lako dobiti, jer Hrišćansko-demokratska unija ozbiljan protivnik, iako trenutno ranjen.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Muzičarka Debi Hari, pevačica kultnog benda Blondie, priznala je da se podvrgnula estetskim zahvatima, dodavši kako su oni bili "nužni" za njenu muzičku karijeru.
Eksplozija zvezde supernove izuzetno je nasilan događaj koji obično uključuje zvezdu više od osam puta veću od našeg Sunca koja iscrpljuje svoje nuklearno gorivo i prolazi kroz kolaps jezgra, izazivajući jednu snažnu eksploziju.
U jezeru Brombah u Srednjoj Frankoniji u Bavarskoj dogodio se još jedan napad soma na plivača, samo dve nedelje nakon što je policajac upucao džinovsku ribu koja je napala više plivača.
Jedna nova studija otkriva da se svaki peti zaposleni razboli na odmoru. Šta se krije iza tog prilično raširenog fenomena? I koja grupa radnika je posebno pogođena?
Muškarac je preminuo u Novom Južnom Velsu nakon što je oboleo od lisavirusa koji prenose australijski slepi miševi, što je prvi smrtni slučaj od tog virusa, saopštila je danas zdravstvena služba.
Svaka osoba u Holandiji ima više vrsta polifluoralkilnih supstanci (PFAS) u krvi, a kod gotovo svih nivo tih hemikalija prelazi zdravstveno bezbednu granicu, saopštio je danas Nacionalni institut za javno zdravlje i životnu sredinu (RIVM).
Majkl Medsen, glumac najpoznatiji po saradnjama sa Kventinom Tarantinom, preminuo je 3. jula u 67. godini od srčanog zastoja. Iza njega je ostao niz ostvarenja u kojima je ostavio neizbrisiv trag.
U američke bioskope je 4. jula, davne 1969. godine stigao vestern "Bilo jednom na Divljem zapadu", film kojim je legendarni Serđo Leone zauvek promenio lice vesterna.
Holivudska zvezda Bred Pit ponovo je pokazao koliko ceni rad svog dugogodišnjeg prijatelja Bredlija Kupera, hvaleći njegovu drugu rediteljsku avanturu, biografsku dramu Maestro.
Jedan od najuticajnijih i najenergičnijih bendova svih vremena, Guns N’ Roses, dolazi u Beograd 18. jula, gde će nastupiti na Ušću u sklopu svoje velike svetske turneje.
Fanovi svih generacija iz celoga sveta pripremaju se za povratničku turneju Oejzisa koju donedavno nisu mogli ni da zamisle. Do prvog koncerta u Kardifu ostao je još samo dan.
Apple korisnici u Evropskoj uniji mogli bi da ostanu bez niza novih funkcija zbog stroge regulative koja proizlazi iz Zakona o digitalnim tržištima (DMA).
Prošle su gotovo dve godine od kada je lansiran potpuno novi model Apple Watch Ultra, ali u septembru će se to promeniti izlaskom Apple Watch Ultra 3 modela.
Komentari 2
Pogledaj komentare