Petak, 27.12.2002.

09:51

Komisija za borbu protiv piraterije

Izvor: B92

Default images

Vlada Srbije u četvrtak je odlučila da formira Komisiju za borbu protiv piraterije čiji će zadatak biti da predlaže mere i stvara celovitu antipiratsku politiku. Predstavnici vlasti i ranije su najavljivali da će krenuti u oštru borbu za zaštitu autorskih prava, ali do sada nisu viđeni rezultati. Potpredsednik Vlade Žarko Korać je za B92 rekao da je Srbija zemlja u kojoj vlada piraterija u medijima i u kojoj nema zaštite intelektualna prava. On je naveo da ima indicija i da se jedan deo piratske proizvodnje kompakt-diskova iz nekih susednih zemalja preselio u Srbiju. "Jedna stvar je sigurna, a to je da je vrlo teško zamisliti ozbiljnu i demokratski uređenu zemlju koja ne suzbija pirateriju i ne poštuje intelektualni i stvaralački rad", kaže Korać. "Kasda čovek napiše knjigu, ili napiše pesmu to je isto toliko njegovo delo koliko i kada neko napravi kuću i niko nema pravo da je koristi bez obeštećenja. Mi smo na prijateljski način upozoreni, skoro sam razgovarao s jednom delegacijom iz Holivuda, da je na njihovom spisku zemalja s vrlo rasprostranjenom piraterijom i Srbija. U Ministarstvu kulture se nalaze 2 predloga zakona o pirateriji, a ja sam podržao predlog o formiranju Komisije kao međukoraka", kaže Korać.

Predsednik Udruženja pravnika za zaštitu intelektualnih prava Milenko Manigodić kaže za B92 da je dobro da postoji inicijativa Vlade jer to znači da se koliko-toliko uviđa da piraterija guši i ugrožava zdravu privredu. On, međutim, naglašava da borba protiv piraterije mora biti vrlo organizovana i stručna, ali ukazuje da se u Srbiji ide u suprotnom pravcu i da su, prema njegovom mišljenju, propisi o autorskim pravima bili mnogo bolji pre 50 godina nego danas. "Mi u Vladi Srbije i sudstvu imamo kadrove koji nisu sposobni da izvedu taj program i morali bi da se oslanjaju na stručnjake, treba uložiti vreme i sredstva da bismo mogli da kažemo da smo negde blizu Evrope. To je trenutno, kako neki kažu, peta mafija u svetu, to je opasno i moramo napraviti vrlo širok i stručan zahvat", kaže on.

Predsednik Upravnog odbora Antipiratske asocijacije Milutin Ranđelović kaže da je za efikasnu borbu protiv piraterije neophodno ispuniti neke pravne uslove. "Treba promeniti nekoliko članova u zakonima, treba usvojiti zakon o autorskim pravima gde bi piraterija bila gonjena po službenoj dužnosti, a ne po privatnim službama kao sada, pa bi svako zainteresovano službeno lice moglo da oduzima pirate i tada bismo mogli da očekujemo akcije koje smo viđali u svetu, velike zaplene, bagere koji to uništavaju", kaže on. Ranđelović je istakao da je i Vlada Crne Gore krenula u odlučnu borbu protiv piraterije i da se iskreno nada da će ta borba i u Srbiji dati neke rezultate.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Podeli: