Ponedeljak, 20.01.2003.

12:22

Uticaj pića i duvana na Povelju

Izvor: N. M. J.

Default images

Devetomesečni rad članova Ustavne komisije i potkomisije urodio je plodom i pred parlamentima će se uskoro naći Ustavna povelja buduće državne zajednice, kao i prateći zakon o njenom sprovođenju. Pitanje koje „mori“ svakog građanina buduće državne zajednice je „šta su to radili toliko“.

Naš sagovornik koji je želeo da ostane anoniman, inače član Komisije, objašnjava da je rad Komisije često opstruiran.

- Uglavnom zbog instrukcija stranaka, ali bilo je i nezbiljnosti. Kada smo se konačno dogovorili da li savezna država postoji ili ne, što je bila jedna od najvećih polemika, na svakom koraku smo nailazili na prepreke. Često se dešavalo da srpska delegacija dođe potpuno nepripremljena na razgovore, a posledica toga su bile česte konsultacije mobilnim telefonima i nagli zaokreti u predlozima oko spornih rešenja. Često je u samoj delegaciji bilo po nekoliko viđenja rešenja konkretnih problema. S druge strane, DPS i SNP, koji su zastupali različita viđenja izgleda buduće državne zajednice, dolazili su spremni i nastupali jedinstveno - kaže naš sagovornik. On ilustruje jedinstvo crnogorskih predstavnika u Komisiji i podatkom da je SNP insistirao na tome da predstavnici njihove delegacije sede zajedno kako bi se omogućila „neprestana komunikacija među članovima njihove delegacije“.

Maratonske sednice često su, ističe naš izvor, dovodile članove Komisije do očajanja, pa je popuštala i koncentracija.

- Neki od njih su, recimo, samo gledali koliko pakli cigareta će Dragor Hiber da izvadi na sto. S obzirom na to da su on i Zoran Šami iz DSS strastveni pušači, neki su na osnovu toga koliko je Hiber pripremio cigareta mogli da predviđe i kada će kraj sednice - kaže naš izvor i naglašava da su se članovi potkomisije tek na poslednjoj sednici „izborili“ da se ukine pušenje u toku zasedanja. Prema rečima našeg sagovornika, na svim sednicama „kolo su vodili“ Šami i Boško Ristić.

- Kada bi se uzeli stenogrami rada Komisije, koji imaju oko 2.000 strana, verovatno bi bilo utvrđeno da je 50 odsto vremena govorio Zoran Šami. Od ostatka vremena većina „otpada“ na Ristića - kaže on. Članovi Komisije često su zbog trenutnih događaja na političkim scenama Srbije i Crne Gore upadali u apsurdne situacije.

- Dešavalo se da imate nekoliko predloga koji su u suštini isti, ali su se samo branili drugim argumentma. Onda su neki, kada utvrde da se njihovo rešenje poklapa sa rešenjima „suprotne strane“, odlazili na konsultacije kako bi se predlozi učinili više različitim - tvrdi naš sagovornik. On ističe odluku lidera DC Dragoljuba Mićunovića da zabrani služenje alkohola u toku pauze za ručak.

- Primećeno je da posle tih pauza, dok se služio alkohol, uvek dođe do podizanja tenzije kod nekih članova Komisije. Oni koji bi prvo pristajali na ponuđena rešenja, posle takvih pauza „tvrdo“ bi stajali na „ranijem stanovištu“ - priča ovaj član Komisije. On tvdi da je glasanje tek bilo „posebna priča“, kao i da je bilo neizvesno kako će glasati srpski predstavnici u dve delegacije.

 - Slobodan Gavrilović iz DS kad god mu se ne bi svideo dnevni red slao bi nekog da ga zameni na sednici, a nije samo to on radio. Problem nastaje kada tim „novim“ članovima morate iznova da objašnjavate šta određena usaglašena rešenja podrazumevaju. Takođe, za Ranka Kadića iz SNS se nikad nije znalo kakvo će rešenje da podrži - priča on.

Dan zasedanja 130.000 dinara

Da podsetimo samo da su na troškove sednica koje su održane u Skupštini SRJ u Beogradu potrošena 4.102.974 dinara.

- Kada je neki parlament domaćin sednica Ustavne komisije i potkomisije, onda on snosi i neke propratne troškove. Komisija je do sada imala ukupno trinaest sastanaka, od toga deset u Beogradu, u proseku su trajali po jedan dan, samo je jedna sednica trajala dva dana. Bilo je i 40 sastanaka potkomisija, od toga 22 sednice u Beogradu. Šest kopredsedavajućih Komisije sastali su se 16 puta, 13 u Beogradu - kaže Milan Lučić, generalni sekretar Skupštine SRJ. On procenjuje da je jedan dan zasedanja koštao 130.000 dinara ili oko 2.200 evra.

- Za hotelski smeštaj samo savezni parlament ukupno je izdvojio 492.000 dinara, za dnevnice članova Komisije iz redova saveznog parlamenta, kao i za njihove savetnike, utrošeno je 700.000, a za troškove reprezentacije - ručkovi i još neki usputni troškovi još oko 700.000 dinara - kaže Lučić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Podeli: