Četvrtak, 26.12.2002.

11:53

Imuni na sve

Izvor: B92

Default images

General Momcilo Perisic pozvao se na poslanicki imunitet u parlamentu odlazece SRJ, pa je Vojni sud (odlazece Jugoslavije) odbacio optuznicu za spijunazu protiv njega. Postupak se moze otvoriti kada poslanik Perisic ostane bez imuniteta ili bez mandata. Ovo drugo je verovatnije posto je, valjda, rec o poslednjim sedmicama SRJ, pa time i parlamenta, odnosno poslanika u sluzbenom smislu te reci. Ukoliko, poslanik Perisic i u parlamentu nove drzave Srbije i Crne Gore ne bude ponovo delegiran za poslanika, pa opet imunizovan.

Pre nekoliko meseci kada je u krajnje zagonetnim i neprijatnim okolnostima na Ibarskoj magistrali priveden zbog afere sa naznakom spijunaza, general Momcilo Perisic taksativno je izjavio da se nece pozivati na imunitet. General se, ipak, pozvao na poslanicki imunitet zato sto ne veruje u nezavisnost vojnog sudstva. Dapace, misli da je (Sud) pod uticajem opozicionog dela DOS, ma sta to znacilo. (Pretpostavka je, dabome, da se misli na jugoslovenskog predsednika i njegovu DSS, plus Nova Srbija Velimira Ilica.) General je jos rekao da ce se pred sudom pojaviti i dokazati da je rec o izmisljenoj aferi. Ali tek kada sud postane objektivan.

Inace, Vojni sud se ukidanjem SRJ ukida i svi se predmeti sele u nadleznost civilnih sudova.

Tvrditi da je generalu Perisicu trebalo suditi za spijunazu ili, jos gore, da je general Perisic spijun kome treba suditi, je van rasprave. Nesumnjivo je, medjutim, i da je generalu Perisicu trebalo omoguciti da opovrgne optuznicu. Kako je slucaj (privremeno?) bez sudskog epiloga, moze se samo nagadjati o kakvoj je i kolikoj aferi rec i kolika je nevinost, odnosno krivica generala i preostalih aktera tzv. spujunske afere. I, mozda, jos vaznije, u kojoj je meri Sud neobjektivan.

Mozda bi zbog delikatnosti optuzbe i dosadasnjeg nesumnjivog javnog ugleda generala Momcila Perisica trebalo biti dodatno obazriv, pa cak i precutati komentar. Cinjenica je, medjutim, da je poslanicki imunitet odlazece SRJ i vazece Srbije poslednjih godina, a izrazito posle 5. oktobra 2000, postao pravilo. On stiti od pronevere para, zloupotrebe funkcije, govora mrznje... Ko ne veruje neka pita Milovana Bojica, Bratislavu Morinu i njihove drugove koje niko ne tereti za spujunazu. Neka pita i njihove koIege poslanike koji sasvim dobro znaju od cega, zapravo, imunitet stiti.

Imunitet, nalazu ovi ovdasnji ustavi, neopozivo poslanika stiti za (ne)delo izrazenog misljenja ili glasanja u skupstini. Nadalje, poslanik ne moze biti pritvoren bez odobrenja skupstine, osim ako je zatecen u vrsenju krivicnog dela za koje je propisana kazna zatvora u trajanju duzem od pet godina, a Ustav SRJ jos kaze da "protiv saveznog poslanika koji se poziva na imunitet ne moze bez odobrenja veca Savezne skupstine ciji je clan pokrenuti krivicni ili drugi postupak u kome se moze izreci kazna zatvora". I jos da je "Vece Savezne skupstine ciji se savezni poslanik nije pozvao na imunitet, moze odluciti da se imunitet primeni, kad oceni da je to potrebno".

Prvi stav je, dakle, van spora, a svi ostali su u nadleznosti parlamentarne i sudske prakse i, sto ne reci, licnog postenja i morala aktera.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: