Utorak, 21.01.2003.

08:46

Ombudsman na KiM u Beogradu: Novicki za B92

Izvor: B92

Default images
U Beogradu u utorak boravi poljski pravnik Marek Novicki, koji na Kosovu i Metohiji obavlja dužnost ombudsmana – zaštitnika ljudskih prava. Kako je najavljeno, Novicki će razgovarati sa najvišim državnim zvaničnicima i predstavnicima crkve. Boravak Novickog u Beogradu, iskoristili smo za razgovor za Radio B92 o njegovom viđenju stanja na Kosovu.

“Institucija ombudsmana na Kosovu postoji već više od dve godine i radi u vrlo specifičnim okolnostima. Mislim da je i u uslovima ovako teške i složene situacije, ombudsman uspeo da postigne prilično mnogo. Naš zadatak nije samo da radimo na poboljšanju ljudskih prava, već i da izgradimo ovu instituciju i da ljudima pokažemo da je moguće postojanje jedne javne institucije, čija puna nezavisnost omogućava da se bavi pritužbama na kršenje ljudskih prava, kao i da pokreće najteža i najsloženija pitanja pred različitim nivoima vlasti”, kaže Novicki.

Aktuelno stanje ljudskih prava na Kosovu, Novicki komentariše sledećim rečima: “Na Kosovu i dalje postoje brojni ozbiljni problemi. Teško je govoriti o postojanju osnovnih principa vladavine zakona. I pravosuđe je problem. Nealbanske zajednice suočene su sa vrlo ozbiljnim teškoćama. Pri tom posebno mislim na srpsku zajednicu, na problem nedostatka slobode kretanja i manjka bezbednosti. Kada je reč o Kosovu uopšte, stanovništvo je suočeno sa nepostojanjem ekonomije, velikom nezaposlenošću i siromaštvom. Ombudsman zato dobija i mnogo pritužbi koje se odnose na problem socijalne zaštite. Pokrećemo različite inicijative da bi rešili probleme srpske zajednice, u razgovorima sa kosovskim vlastima, ali, što je takođe važno, nastojimo da obavestimo domaće i međunarodno javno mnjenje o nivou zaštite ljudskih prava i problemima manjina na Kosovu.”

Sloboda kretanja, kao jedan od najozbiljnijih problema, nije samo odgovornost kosovske administracije, već i većinske albanske populacije, smatra Novicki. Upitan da li smatra da lideri Albanaca čine dovoljno kako bi stanovništvo privoleli na zajednički život, Novicki je izrazio nadu da oni shvataju da Kosovo ima perspektivu jedino uz poštovanje osnovnih ljudskih prava drugih. Povodom aktuelnih najava razgovora o statusu Kosova, Novickog smo pitali da li bi direktan dijalog između Prištine i Beograda mogao da doprinese poboljšanju stanja sa ljudskim pravima na Kosovu, Novicki je rekao: “To je u velikoj meri političko pitanje. Ombudsman nema ništa sa politikom i naš zadatak se odnosi na zaštitu ljudskih prava. Na političarima je da preuzmu odgovornost za to kada će i na koji način pokrenuti te razgovore. Njihov zadatak je da izaberu odgovarajući trenutak, kako bi se pronašlo najbolje rešenje za Kosovo. Važno je da ti razgovori ne počnu ni prerano, ni prekasno. Sa naše tačke gledišta, najbolje moguće rešenje za ljude na Kosovu i one koji nameravaju tamo da se vrate je da im se pruži mogućnost da tamo žive u normalnim okolnostima i da imaju perspektivu.”

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: