Stiže afrički vazduh, ali i obilne padavine: Kakvo nas vreme čeka?

Meteorolog Marko Čubrilo objavio je detaljnu vremensku prognozu za narednih 10 dana, tačnije - do 14. maja.

Izvor: B92

Utorak, 04.05.2021.

09:47

Stiže afrički vazduh, ali i obilne padavine: Kakvo nas vreme čeka?
Shutterstock/IgorZh/Ilustracija

"U sredu tokom većeg dela dana malo do umereno oblačno, suvo i još malo toplije, uz dnevni maksimum i do oko plus 25 stepeni celzijusa ponegde. Krajem dana severnije od nas će se premeštati hladan front, koji će usloviti lokalnu destabilizaciju atmosfere, te je ponegde, i to uglavnom na zapadu, severu i severozapadu moguća pojava grmljavinskih pljuskova. Za sada se prostor gde bi bilo pljuskova još ne može pouzdano odrediti, jer samo malo pomeranje fronta na sever donosi prolazno naoblačenje bez ili uz vrlo malo pljuskova", napisao je na svom Fejsbuku Čubrilo.

Prema njegovim rečima, u noći ka četvrtku vetar će biti prolazno u okretanju na severozapadni i nakratko umeren, tako da će u četvrtak preovladavati suvo, ali opet svežije, posebno na zapadu regiona, uz maksimume od +13 do +20 stepeni celzijusa.

U petak ponovo toplije, uz južni vetar i dnevni maksimum i do oko plus 28 stepeni celzijusa u hladu.

"Krajem dana sa približavanjem novog fronta na zapadu, jugozapadu i severozapadu regiona destabilizacija atmosfere, uz grmljavinske pljuskove. Za sada deluje da će ovaj front imati nešto jači uticaj, te trenutno stoji signal za češću pojavu grmljavinskih pljuskova, posebno na zapadu i severu Hrvatske, severu BiH, severu i zapadu Srbije, dok bi vetar u zoni pljuskova nakratko bio jak, severozapadni", dodaje on.

U subotu, kaže, ponovo pretežno suvo i svežije, uz maksimume od +12 do +18 stepeni celzijusa.

"Oko 9.5. se simulira građenje anticiklona nad našim delom Evrope, dok će preko zapadne i jugozapadne Evrope uslediti spuštanje vlažnog i nestabilnog vazduha uz ciklogenezu negde nad zapadnim Mediteranom", smatra Čubrilo.

Kako dodaje, u takvim uslovima ka nama bi se pokrenula veća količina suvog i toplog vazduha, poreklom iz severne Afrike, te bi usledio period suvog i vrlo toplo vremena, gde bi maksimumi vrlo često bili oko +30 stepeni celzijusa, dok bi ponegde možda bilo i koji stepen više.

"Oko 14.3. se simulira narušavanje anticiklona uz grmljavinske pljuskove i osveženje, što bi bio uvod u svežiji i nestabilniji deo meseca", kaže Čubrilo i dodaje:

"Ipak, ta promena vremena koja se trenutno simulira za polovinu meseca može biti pomerena za malo ranije, ali i malo kasnije", rekao je.

Dodao je i prognoze za leto:

"Što se tiče izgleda za leto 2021. moja dugoročna prognoza će biti objavljena negde početkom juna kada podaci za ovaj mesec budu dostupni prognostičkim modelima. Za sada deluje da bi leto moglo biti malo toplije i malo sušnije od proseka, posebno za Jadran i južne delove regiona, ali trenutno je najtopliji proračun ECMWF-a dok su svi ostali svežiji".

Prema njegovim rečima, nedelja koja je pred nama donosi tipično vreme za ovaj mesec, gde će se smenjivati topli dani, uz prolazne pljuskove i manja osveženja. Ovo proleće je veoma varljivo. Dok smo za vikend uživali u lepom vremenu, sada će uslediti nagla promena. Do kada će ona trajati? O tome je na TV Prva govorio meteorolog Nedeljko Todorović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Podeli: