"Do konačne pobede ostalo još mnogo teških borbi"

Premijerka Ana Brnabić godinu dana nakon pojave kovida 19 kaže da je Srbija tokom pandemije pokazala da je drugačija nego što je ikada bila.

Izvor: Tanjug

Subota, 06.03.2021.

13:59

FOTO TANJUG/ RADE PRELIC/ bg

Ali, navela je i da je do konačne pobede protiv tog nevidljivog neprijatelja ostalo još mnogo teških borbi i rezova.

"Biće još mnogo izazova i napora da bismo povratili stare, lepe navike i pre godinu dana izgubljenu normalnost. Sa obnovljenom verom u sebe, s jednako požrtvovanim pristupom i stepenom odgovornosti, kao i beskrajno požrtvovanim zdravstvenim radnicima, uverena sam da ćemo kao država i društvo uspeti ne samo da izađemo iz ove katastrofe već i da nastavimo da ređamo pobede u budućnosti", navela je Brnabićeva u autorskom tekstu za Kurir.

Pandemija nas je, kaže, naučila da je Srbija sposobna, ne samo da nabavi već i da organizuje i sprovede jednu od najefikasnijih kampanja masovne vakcinacije stanovništa na svetu i podsetila da je na drugom mestu u Evropi po broju vakcinacija na milion stanovnika, te da je ispred nje samo Velika Britanija.

"Danas su građani Srbije ponosni na svoju državu i njen efikasan i kvalitetan sistem vakcinacije, dok istovremeno privlačimo sve više pohvala i pozitivnih ocena od medija i zdravstvenih stručnjaka iz inostranstva", ukazala je premijerka.

Ona je kazala da je Srbija naučila da pronađe balans između zdravstvenih mera predostrožnosti i ekonomskog opterećenja privrede i dodala da je zemlja 2020. godinu završila sa najvišom stopom rasta u Evropi, s prilagodljivim i otpornim zdravstvenim sistemom i požrtvovanim lekarima, dok su, kako kaže, mnoge druge zemlje u lokdaunu i s problemima u zdravstvu.

Srbija je jedina u Evropi podigla dve potpuno nove bolnice, podsetila je Ana Brnabić i dodala da je velikom brzinom organizovana domaća proizvodnja gotovo svih deficitarnih proizvoda.

"U Srbiji se danas prave domaće hirurške maske, dezificijensi, lekovi za koronu, domaći ELISA testovi. Dizajniran je čak i prvi prototip srpskog respiratora, a početak domaće proizvodnje vakcina na ''Torlaku'' više nije tako daleka budućnost", poručila je Brnabićeva.

Ona je podsetila da su zdravstveni radnici dobili povećanje plata od 15 odsto, uz dodatnu nagradu od 10.000 dinara za sve što su učinili za društvo i javno zdravlje, kao i da je u privredu uloženo osam milijardi evra.

Država je, kaže, pomogla najpogođenije sektore, uz održavanje nezaposlenosti pod kontrolom i povećanjem plata.

"To su sve rezultati našeg jedinstva i zajedničke borbe države i društva, s predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu", istakla je Brnabićeva.

Podsetila je i da je kada se ceo svet suočavao sa nestašicama medicinske i zaštitne opreme, Srbija uspela da ih nabavi i pre drugih, uključujući i respiratore kojih je bilo dovoljno za sve kojima je taj uređaj bio neophodan.

Uz podsećanje da je 6. marta 2020. godine koronavirus stigao u Srbiju i da je život koji su građani do tada živeli potpuno nestao, Brnabić je poručila da "svi treba da damo doprinos i budemo promena koju bismo želeli da vidimo u svetu".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: