Pada odluka o školama i vrtićima?

Znamo da je Vlada usvojila nove mera koje je doneo Krizni štab za borbu protiv kovida 19, ali stotine hiljada roditelja ne zna šta će biti s školama i vrtićima.

Izvor: Blic

Ponedeljak, 23.11.2020.

07:15

Pada odluka o školama i vrtićima?
Tanjug/P Photo/Nam Y. Huh/Ilustracija

Osim što je radno vreme kafića, restorana, klubova i kladionica od utorka skraćeno do 18.00 časova, broj putnika u javnom gradskom prevozu biće ograničen, svi koji mogu biće poslati na rad od kuće.

Juče su obelodanjene neke od novih mera koje su doneli Krizni štab za borbu protiv kovida 19 i Vlada Srbije, ali ne i one koje stotine hiljada roditelja najviše interesuju, a vezane su za - škole i vrtiće, piše Blic.

Privremeni prelazak na onlajn nastavu je dr Predrag Kon predložio još pre desetak dana, ali tada nije naišao na potpunu podršku čak ni među kolegama iz medicinskog dela Kriznog štaba. Međutim, posle nekoliko dana sa preko 6.000 zaraženih za 24 sata, mnogi su promenili mišljenje.
belchonock/depositphotos
Pojedine lokalne samouprave su već iskoristile nedovoljno jasnu zakonsku regulativu, te su nakon proglašenja vanredne situacije odlučile da, do daljeg, zatvore škole, a đake pošalju na onlajn nastavu. Takav je bio slučaj sa Vrbasom, Paraćinom, Temerinom, Bujanovcem, ali i s pojedinim obrazovnim ustanovama u Nišu.

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, zasad, izbegava da donese odluku na nivou cele države, navodeći statističke podatke koji govore da u školama nije došlo do većeg zaražavanja đaka i nastavnika, ali je čini se ipak pitanje dana kada će đaci privremeno preći na nastavu od kuće.

Ministar prosvete Branko Ružić kaže da treba razdvojiti ono što se dešava u obrazovnom sistemu od onoga što se događa u društvu.

"Brojke rastu, to ne znači da ne rastu brojke zaraženih među zaposlenima u prosveti i među decom. Te brojke su po statistici zanemarljive ali sistem ima nivo do kojeg može da izdrži taj udar koji dolazi spolja, ne iz obrazovnog sistema, jer obrazovni sistem nije mesto gde je transmisija virusa prisutna u tom visokom nivou", ističe ministar Branko Ružić.

Krizni štab je referentan za preporuke, Vlada će doneti odluke, a jedinice lokalne samouprave u kojima se uvodi vanredna situacija u obavezi su da obaveste nadležne školske uprave ukolio žele da se prebace na onlajn nastavu, objašnjava ministar.

"Škole se ne zatvaraju, može se preći na onlajn, pominje se ideja da se unificiraju kalendari AP Vojvodine sa ostakom Srbije u pogledu raspusta, da raspust bude od 21. decembra do 20. januara da bi se pokrili svi praznici, a to ćemo ovih dana znati, možda već danas. Razgovaraćemo i o prelasku na onlajn nastavu za učenike srednjih škola i decu od 5. do 8. razreda", rekao je Ružić.

Što se tiče vrtića i nižih razreda osnovne škole, dodao je, "ne smemo zaboraviti da tu decu mora neko i da čuva".

Teško sprovodivo u Beogradu

Trenutni sistem, po kojem se odluka prepušta lokalnim samoupravama, moguć je u manjim sredinama, ali teško sprovodiv u velikim, poput Beograda, koji ima 17 gradskih i prigradskih opština, i gde se odluka mora doneti na globalnom nivou, za skoro 300 obrazovnih ustanova.

Ništa manju brigu nemaju ni roditelji najmlađih, onih koji pohađaju predškolske ustanove. Naime, pojedini gradovi su, kako bi rasteretili vrtiće u kojima je i popriličan broj pre svega zaraženih vaspitačica, odlučili da na čuvanje mogu samo deca čiji su roditelji obavezni da budu na svojim radnim mestima.

Tako će od utorka veliki broj zaposlenih preći na rad od kuće, tako će i sve veći broj opština i gradova i insistirati na obaveznoj potvrdi roditelja. U suprotnom neće primati mališane.

Kako nezvanično saznaje Blic, odluka o školama i vrtićima mogla bi da bude doneta već u narednih nekoliko dana.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

73 Komentari

Podeli: